Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów bez tabletek przeciwbólowych

Inne metody mogą również pomóc zwyciężyć ból stawów.

Według National Center for Health Statistics, 76,2 mln USD, czyli 26 procent Amerykanów cierpi z powodu przewlekłego bólu – a ponad połowa z nich cierpi na jakąś formę zapalenia stawów lub stanu powiązanego.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

rzs-bez-lekow

Pytanie, które dręczy wielu z nas to: Czy mogę coś zrobić dla bólu stawów oprócz łykania tabletek?

Chociaż preparaty wydawane bez recepty i przepisywane leki przeciwbólowe mogą być skuteczne, jeśli są prawidłowo stosowane, zawsze mogą wystąpić efekty niepożądane leków. Wielu ludzi chce zbadać alternatywne metody leczenia bólu. Istnieje szereg możliwości – od stymulacji elektrycznej, przez medytację, po miejscowe kremy do butów.

Rozważmy następujące porady ekspertów na temat około 15 dostępnych terapii.

1. Miejscowe leki

Co to jest: Żele, kremy i plastry, które są aplikowane na skórę i dostarczają blokerów kanału sodowego, takich jak lidokaina lub prylokainy. NLPZ na receptę, które wchodzą
w skład kropli, żeli, sprayów lub plastrów, są również coraz bardziej popularne.

Jak działają:  Blokery kanałów sodowych działają poprzez paraliżowanie zakończeń nerwowych w pobliżu skóry. Miejscowe

NLPZ działają poprzez dotarcie do płynu stawowego i zmniejszenie ilości białek zapalnych, takich jak prostaglandyny.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Ból, na który dobrze działają: Blokery kanałów sodowych najlepiej pracują przy zaburzeniach nerwowych, takich jak neuropatia cukrzycowa lub ból neuropatyczny. Miejscowe NLPZ pomagają złagodzić ból i stan zapalny, powszechne w zapaleniu stawów.

Zagrożenia: Chociaż badania jeszcze tego nie potwierdziły, lekarze wierzą, że leki miejscowe mogą stanowić mniejsze ryzyko dla krążenia i przewodu pokarmowego niż doustne NLPZ, ponieważ są wchłaniane lokalnie, a nie w całym organizmie. Skutki uboczne w przewodzie pokarmowym są rzadsze w porównaniu do doustnych niesteroidowych.” Około 10 do 15 procent pacjentów ma jakąś reakcję, zwykle powiązaną ze skórą, w tym wysypkę, podrażnienie lub swędzenie.

2. Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS)

Co to jest: TENS polega na podpięciu do kieszonkowego, przenośnego urządzenia, które wysyła prąd elektryczny do bolesnych miejsc, za pośrednictwem przewodów podłączonych do elektrod umieszczonych na skórze.

Jak to działa: „Ból jest przewodzony przez małe włókna zwane włóknami C”. Wrażenie przepływu prąd jest przesyłane przez większe włókna, które wywołują sedację mniejszych,” zasadniczo zamykając ból. „Prąd elektryczny także stymuluje układ nerwowy, prawdopodobnie stymulując mózg uwalnia endorfiny i enkefaliny, substancje podobne do opiatów, które łagodzą ból.”

Ból, na który dobrze działa: „dziesiątki, jest skuteczna w leczeniu wszelkiego rodzaju bólu stawów- w leczeniu bólu, okresowo”.

Zagrożenia: Nie można jej używać, jeśli masz rozrusznik serca, zakażenia lub otwarte rany.

3. Dobre buty

Co to jest: Cóż, wszyscy wiemy, czym są buty. Ale jak wynika z badania z 2010 roku w Rusha Medical College w Chicago, na 31 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, naukowcy odkryli, że płaskie, elastyczne buty typu japonki i trampki (buty Puma H-Street zostały wykorzystane w badaniu) zmniejszają siłę wywieraną na stawy kolanowe od 11 do 15 procent w porównaniu z drewniakami i specjalnymi butami do chodzenia.

Ból, na który dobrze działają: Noszenie elastycznych butów może najlepiej złagodzić ból z zapalenia kości i stawów (OA) stawu kolanowego i być może w biodrze.

Zagrożenia: Pomimo ustaleń studium, dr Shakoor śpieszy powiedzieć, że japonki mogą powodować inne problemy, takie jak zapalenia powięzi podeszwy, zapalenie tkanki łącznej, wzdłuż dolnej części stopy. I mogą narażać ludzi z chorobą zwyrodnieniową stawów na większe ryzyko upadków. „Płaskie, elastyczne, zamknięte buty ze wzmocnieniem sklepienia są dobrym wyborem,” dodaje.

4. Zastrzyk steroidowy

Co to jest: steroidy lub kortykosteroidy, takie jak kortyzon, hydrokortyzon i prednizon są to syntetyczne wersje hormonu kortyzolu, który zmniejsza stan zapalny.

Jak to działa: Lekarz wstrzykuje steroidy bezpośrednio do stawu, by uspokoić zapalenie.

Ból, na który działa to dobrze: „Zastrzyk steroidów sprawi, że prawie każdy poczuje się lepiej przez kilka dni, miesięcy lub dłużej”. „Jest to dobre dla każdego z zapaleniem stawów i może być stosowane w różnych rodzajach, w tym w młodzieńczym zapaleniu stawów (JA).”

Zagrożenia: Można powtórzyć wstrzyknięcie sterydów dwa do trzech razy w roku. Ponad to, mogą sprawić, że więzadła i ścięgna będą bardziej kruche i mogą pękać. Istnieje pewne niewielkie ryzyko infekcji z każdym wstrzyknięciem.

5. Zastrzyk kwasu hialuronowego

Co to jest: kwas hialuronowy (Synvisc , Hyalgan , Supartz) jest to śliski, lepki płyn, składnik naturalnej chrząstki.
Jak to działa: Zastrzyk kwasu hialuronowego może pomóc uszkodzonej chrząstce poprzez zwiększenie jej odżywienia i ogólnego stanu zdrowia. „Twierdzono, że może pomóc chrząstce się regenerować”. „Ale nauka względem tego jest dużo bardziej wrażliwa. I skuteczność [zastrzyku] różni się w zależności od pacjenta”. Pacjent dostaje pojedynczą iniekcję lub jeden zastrzyk tygodniowo przez trzy do pięciu tygodni, w zależności od produktu kwasu hialuronowego, którego się używa. Jeśli leczenie jest pomocne, pacjenci mogą powtarzać je raz w roku.

Ból, na który dobrze działa: Nadaje się to tylko do uszkodzonej chrząstki w stawach kolanowych, ale chyba nie dla JA, „a niektóre badania wykazują jedynie ograniczone korzyści.”

Zagrożenia: Istnieje małe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub infekcji.

6. Ćwiczenia / fizykoterapia

Co to jest: Fizykoterapia to zabieg, który wykorzystuje ćwiczenia mające na celu poprawę postawy, wytrzymałości, funkcjonalności, zakresu ruchu i zmniejszenia bólu. To zwiększa energię i również nastrój.

Jak to działa: Pacjent, który jest nowy w ćwiczeniu może rozpocząć program wzmacniania, rozciągania i aerobic widząc się z fizjoterapeutą dwa razy w tygodniu przez 12 tygodni. „Prosimy pacjentów o wykonywanie ćwiczeń dwa do trzech razy w tygodniu przez 30 do 40 minut za każdym razem,”.

Ból, na który dobrze działa: przynosi efekty w każdym rodzaju zapalenia stawów, w tym OA, reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) oraz zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Zagrożenia: przesada ćwiczeń jest zawsze ryzykiem. Nie wykonywać poprzez ból. Działania wysokiego obciążenia takie jak bieganie i skakanie mogą pogorszyć zdrowie stawów i zwiększyć ryzyko kontuzji, więc należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed ich spróbowaniem. Być może lepiej pozostać przy sportach o niewielkim wpływie, takich jak pływanie, aerobik w wodzie i rower.

7. Ciepło/ zimno

Co to jest: Można zastosować ciepło z klocków do ogrzewania, ciepłe kompresy, plastry ciepła, ciepłe kąpiele, a nawet gorący wosk. Do terapii zimnem może dojść przez przykładanie zimnych paczek, okładów z lodu lub zamrożonych paczek z warzywami.

Jak to działa: „Skurcze mięśni mogą powodować zwężenie podstawowego przepływu krwi”. „Ciepło działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do bolesnej okolicy. Rozluźnia także mięśnie.” Zimne odczucia przemieszczają się wzdłuż dużych włókien nerwowych, zastępując odczucia bólu, które poruszają się wzdłuż mniejszych włókien. Zimno także zmniejsza obrzęk i stan zapalny przez zwężenie naczyń krwionośnych.

Ból, na który dobrze działa: „Ciepło działa lepiej niż zimno na ból stawów,”. Ogrzewać dwa lub trzy razy dziennie przez 15 minut w tym samym czasie. Podgrzewane kąpiele parafinowe mogą być pomocne u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a zwłaszcza dla ich rąk – o ile nie mają flary. Zimno działa najlepiej na zapalenia spowodowane urazami jak zwichnięcia i naciągnięcia mięśni i więzadeł. Zastosuj zimne okłady dwa do czterech razy dziennie przez 15 minut do chwili zmniejszenia bólu i obrzęku.

Zagrożenia: Ciepło może pogorszyć ostre uszkodzenia jak zwichnięcie mięśni lub naciągnięcie, dzięki czemu obrzęk i stan zapalny pogarsza się. Nadmiar ciepła lub zimna może spowodować oparzenia; nie stosuje się do gołej skóry.

8. Zastrzyk do punktu wyzwalania

Co to jest: Lekarz wstrzykuje znieczulenie takie jak lidokaina lub znieczulenie plus kortykosteroid, do mięśni.

Jak to działa: „Punkty wyzwalania są to wiązki mięśni, które są bolesne,”. „Wprowadzenie igły do punktu wyzwalania pozwala tkance mięśniowej wrócić do swojej normalnej struktury.

Wstrzyknięcie może łagodzić ból przez kilka tygodni lub miesięcy.” Rozciąganie i ćwiczenia mięśni potem mogą pomóc utrzymać efekt zastrzyku na dłużej.

Ból, na który dobrze działa: Może działać na wszelkiego rodzaju bóle mięśni spowodowane przez zapalenie stawów, ale nie w fibromialgii.

Zagrożenia: Nie powinno się mieć zastrzyków więcej niż trzy do czterech razy w roku. Tworzą zbyt wiele blizn, które mogą wpłynąć na zmianę zdolności mięśni do rozciągania, ostatecznie powodując więcej bólu.

9. Medytacja

Co to jest: Medytacja jest praktyką rozwijającą głęboką koncentrację i ostrość umysłu. Tanya Edwards, lekarz medycyny, dyrektor Centrum Medycyny Integracyjnej, Wellness Institute w Cleveland Clinic, definiuje medytację, jako szereg ciała i umysłu oraz technik relaksacyjnych- medytacji, pracy oddechu, progresywnego relaksu, kierującego obrazowania – które pomagają zmniejszyć ból.

Jak to działa: Według dr Edwards, stres produkuje substancje chemiczne w organizmie, które zwiększają stan zapalny. „Wraz z technikami relaksacyjnymi, redukujesz stres,
a tym samym zmniejszasz stan zapalny i ból,”. Medytacja także rozluźnia napięte z bólu mięśnie. Dr Edwards sugeruje medytację przez 20 minut raz lub dwa razy dziennie. Na chwile ostrego bólu, również zaleca „medytacyjne minuty.” Weźmy na przykład cztery do pięciu głębokich oddechów, licząc do 10, z każdym wdechem i wydechem. „Po prostu robienie tego od czterech do pięciu razy dziennie może zmniejszyć depresję i poprawić perspektywę,” .

Ból, na który dobrze działa: „Działa na każdy rodzaju bólu,”. Liczne badania wykazały, że regularna praktyka medytacji zmniejsza reakcję mózgu na ból.

Zagrożenia: Brak.

10. Blok nerwowy

Co to jest: Lekarz wstrzykuje środek miejscowo znieczulający, lub mieszaninę środka miejscowo znieczulającego plus steroidu do nerwu. Bloki nerwowe są wykorzystywane do blokowania bólu, a także pomagają lekarzom zidentyfikować miejsce, z którego pochodzi dany ból.

Jak to działa: „Lek znieczulający zatrzymuje przewodzenie sygnałów wzdłuż nerwu, a sterydy pomagają tkankę zapalną,” .
Ból, na który dobrze działa: „Blok jest najczęściej stosowany, gdy ból jest w kręgosłupie i schodzi w ramię lub nogę”.

Zagrożenia: Są możliwości infekcji i krwawienia. Możliwe jest, że lekarz urazi nerw błędny, co może prowadzić do problemów z ruchem lub czuciem w obszarach unerwianych przez ten nerw.

11. Akupunktura

Co to jest: Akupunktura to starożytna chińska terapia, która polega na umieszczeniu malutkich igieł wzdłuż południków w organizmie w celu uwolnienia uwięzionej energii
lub chi.

Jak to działa: „Umieszczenie igły zwiększa produkcję endorfin, substancji podobnych do morfiny, które są naturalnymi lekami przeciwbólowymi”. „To również może zwiększyć przepływ krwi do obszaru, który pomaga pozbyć się takich produktów ubocznych jak kwas mlekowy, które powodują ból.” Boisz się igieł? Spróbuj akupresury- wiąże się z wywieraniem nacisku w zamian za pomocą palców, kostek i dłoni.

Ból, na który dobrze działa: „Jest to odpowiednie dla każdego rodzaju zapalenia stawów- prawie dla każdego rodzaju bólu,”.

Ryzyko: Jeśli jesteś na lekach rozrzedzających krew, istnieje zwiększone ryzyko krwawienia, a jeśli poddajesz się chemioterapii, może występować zwiększone ryzyko infekcji.

12. Obwodowa stymulacja nerwów

Co to jest: Lekarz implantuje elektrodę próbną tuż pod skórą wzdłuż bolesnego nerwu obwodowego (dowolny nerw poza mózgiem i rdzeniem kręgowym), który odbiera sygnały elektryczne z małego generatora bateryjnego. Jeśli ból ustępuje po tygodniowym badaniu, elektroda, a także niewielki generator są trwale umieszczane.
Jak to działa: Terapia działa podobnie, jak robi to TENS. „Prąd elektryczny pobudza duże szybkie włókna dostają się do rdzenia kręgowego przed tymi z cienkich włókien, które przenoszą ból”.

Ból, na który dobrze działa: „Mimo, że jest najczęściej używany przy urazach nerwowych, jest również używany do bólów krzyża [takiego jak] spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów,”. „Ulga może trwać wiecznie.”

Zagrożenia: Możliwa jest infekcja i dalsze uszkodzenia nerwów, „ale jest to procedura niskiego ryzyka”.

13. Pompa bólowa

Co to jest: Po krótkim badaniu, lekarz wszczepia małą pompę zaprogramowaną, aby dostarczać różne ilości leków przeciwbólowych, takich jak morfina lub baklofen (zwiotczający mięśnie), przez cewnik gwintowany do przestrzeni wokół rdzenia kręgowego.

Jak to działa: Pompa dostarcza narkotyczne leki bezpośrednio do bolącego obszaru tak, że pacjent ma mniej systemowych skutków ubocznych niż przyjmując je doustnie.

Ból, na który dobrze działa: „Jest coraz częściej stosowana na bóle dolnego odcinka kręgosłupa, które mogą być spowodowane przez choroby zwyrodnieniowe stawów lub rdzenia”.
Zagrożenia: Jak w przypadku każdego zabiegu, istnieje ryzyko infekcji i krwawienia. Jest możliwe, że cewnik może się zablokowa, choć jest to rzadkie. Akumulator musi być również wymieniany, co pięć do siedmiu lat. U niektórych, gdzie pompy dostarczają leki do połączeń, takich jak połączenia ramion pacjentów, rozwinęły chondrolizy, rzadki stan, w którym umiera chrząstka.

14. Odnerwienie stawów międzywyrostkowych

Co to jest: lekarz wykorzystuje energię cieplną częstotliwości radiowych do zniszczenia bolących nerwów, które zasilają stawy lub połączeń nerwów na tylnej części grzbietu.

Jak to działa: Lekarz dostarcza fale radiowe za pomocą igły włożonej obok nerwu. Uraz nerwu przerywa sygnały bólowe. „Nerw zwykle powraca w ciągu trzech do 12 miesięcy”. „Jeśli masz zapalenie stawów, jest to prawdopodobne, że znów poczujesz ból.”
Ból, na który dobrze działa: Według dr Desai, terapia ta jest bardzo przydatna dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów w stawach międzywyrostkowych. „Terapia może być używana w wielu rodzajach zapalenia stawów. Typowo jest wykorzystywana do pleców „, dodaje.

Zagrożenia: W rzadkich przypadkach można wystąpić drętwienie, zakażenie, krwawienie lub tymczasowy wzrost bólu. Albo procedura może nie działać w ogóle.

15. Głęboka stymulacja mózgu

Co to jest: to inwazyjna terapia stosowana tylko wtedy, gdy wszystko inne zawiedzie. Neurochirurg implantuje elektrody w części mózgu, takich jak wzgórze. Przewód z elektrody umieszczony pod skórą głowy, karku i barku, łączący się
z generatorem, który jest zwykle wszczepiony pod skórą na klatce piersiowej.
Ból, na który dobrze działa: Zostało to wykorzystane do przewlekłego bólu w dolnej części pleców i nogach, nerwobóli i bóli związanych z udarem. Stosuje się to także do ośrodkowego bólu- bólu spowodowanego uszkodzeniem lub dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego- ale bardzo skutecznie. Chociaż niektórzy lekarze używali jej do bólu stawów, nie jest to jej podstawowym zastosowaniem. „Właśnie zostaje ustalane zastosowanie w przypadku bólu”.

Zagrożenia: „Istnieje możliwość uszkodzenia mózgu,”. „To o wiele bardziej inwazyjne niż inne metody- a lekarze nie rozumieją jasno, jak to działa. Jest to ostatnia deska ratunku”.