Zmęczenie często towarzyszy bólowi w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)

Jeśli ból jest najbardziej powszechnym i kłopotliwym objawem zapalenia stawów, zmęczenie jest zaraz za nim. Często te dwa objawy są ze sobą powiązane. Radzenie sobie z bólem z dnia na dzień może dołować cię i powodować zmęczenie. Uczucie to, z kolei może pogorszyć ból i czynić go jeszcze bardziej trudnym do opanowania.

zmeczenie

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Istnieje wiele powodów, dlaczego zmęczenie przychodzi często z bólem stawów. Jednym z nich jest sam proces chorobowy. Cytokiny zapalne (białka we krwi) uwalniane w zapaleniu stawów są takie same, jak te uwalniane, gdy masz przeziębienie lub grypę. Niezależnie od tego, co wywołuje ich uwolnienie, wynik jest ten sam – zmęczenie.

Obecność zapalenia jest „bardzo istotna” z punktu widzenia terapii zmęczenia, mówi David Pisetsky, doktor medycyny, szef Oddziału Reumatologii i Immunologii w Medycznym Centrum Uniwersytetu Duke i dyrektor Centrum Zapalenia Stawów Uniwersytetu Duke. W przypadku braku niekontrolowanego zapalenia lub gdy leczenie stanów zapalnych nie łagodzi znużenia, lekarze biorą pod uwagę inne możliwości.

Przyczyny zmęczenia


Efekty uboczne leków. Niektóre leki, w tym te na ból, są związane ze zmęczeniem. Wspólni winowajcy to niektóre leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi, pomagające zasnąć, narkotyczne leki przeciwbólowe, a nawet niesteroidowe leki przeciwzapalne na receptę (NLPZ). Kortykosteroidy mogą powodować zmęczenie w ciągu dnia przez niemożność zaśnięcia w nocy.

Niedokrwistość. Zmęczenie w zapaleniu stawów często jest wywoływane przez anemię – brak krwinek czerwonych. „Niedokrwistość może wynikać z choroby wrzodowej wywołanej przez leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne lub z powodu samego procesu chorobowego”, mówi Robert Shaw, lekarz medycyny, reumatolog w Westminster, nauczyciel medycyny w Szkole Medycznej Johna Hopkinsa. Do dwóch trzecich osób z zapaleniem stawów ma stan zwany niedokrwistością zapalną lub niedokrwistością wynikającą z choroby przewlekłej, która występuje, gdy cytokiny zapalne zakłócają produkcję czerwonych ciałek krwi, które przenoszą tlen do tkanek.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Brak snu. Jeżeli ból sprawia, że trudno ci zasnąć lub budzisz się w nocy, wynikiem tego może być zmęczenie w ciągu dnia. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Caroliny Północnej w Chapel Hill stwierdziło, że utrata snu, skłoniła większość pacjentów z zapaleniem stawów, aby szukać opieki medycznej. Gdy zmęczenie od zapalenia zostaje wykluczone, dr Shaw kieruje często swoich pacjentów na badania snu, aby wykluczyć inne częste problemy: bezdech senny, stan, w którym oddech zostaje przerwany podczas snu.

Depresja. Bóle stawów mogą cię okraść ze zdolności do uczestniczenia w normalnych codziennych czynnościach, więc nic dziwnego, że depresja często idzie ręka w rękę z chorobą. Jednak badania pokazują, że depresja może również wynikać z wahań hormonów i neuroprzekaźników spowodowanych stresem radzenia sobie z przewlekłą chorobą.

Pozostałe warunki medyczne. Jeden z głównych pośrednich powodów bólu w zapaleniu stawów, fibromialgia, jest również jedną z największych przyczyn zmęczenia. Mając zapalenie stawów, możesz mieć zwiększone ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak choroba serca, płuc i inne choroby autoimmunologiczne, w tym autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy, które mogą być związane ze zmęczeniem.
Łagodzenie zmęczenia często wymaga leczenia współistniejącego stanu lub choroby, która go powoduje. Na przykład, zarządzanie bólem związanym z zapaleniem stawów lub leczenie depresji, chorób tarczycy, niedokrwistości może z kolei zmniejszyć zmęczenie. W zależności od przyczyny, lekarz może zalecić lub przepisać odpowiednią terapię. Istnieje jednak wiele rzeczy, które można zrobić na własną rękę.

 

Dbanie o siebie a zmęczenie


Bądź aktywny. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, bycie aktywnym może pomóc złagodzić zmęczenie, zamiast wywoływać go. „Ludzie, którzy mają zapalenie stawów, przestają ćwiczyć na dłuższy czas i odzwyczajają się”, mówi dr Pisetsky. „Dla nich klasyfikowany program ćwiczeń może być pomocny.” Ćwiczenia mogą również powodować uwalnianie endorfin, które podnoszą poziom energii i mogą poprawić nocny sen.

Uspokój się. Rozplanuj działania na cały dzień, pozwalając sobie na czas odpoczynku pomiędzy nimi, a forsownych zadania wykonuj, gdy zazwyczaj masz najwięcej energii. Zbieraj swoją energię, jak to robisz z pieniędzmi.

Zwróć się po pomoc. Jeśli nie masz siły, by zrobić wszystko samemu, naucz się prosić o pomoc. Przekonaj członków rodziny, aby na przykład pomogli ci w domu albo zatrudnili sprzątaczkę przychodzącą raz lub dwa razy na tydzień. Urządzenia wspomagające – w tym laski- mogą również pomóc w oszczędzaniu energii.

Praktykuj zdrowe nawyki. Ćwiczenia, zmniejszenie masy ciała, jeśli to konieczne, wystarczająca ilość snu i zdrowe jedzenie są kluczem do utrzymania energii na poziomie, mówi dr Pisetsky.