Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – leczenie, przyczyny, objawy

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – to rodzaj zapalenia stawów, w którym występuje długotrwałe zapalenie stawów kręgosłupa. Zwykle dotyczy to również stawów, w których kręgosłup łączy się z miednicą. Od czasu do czasu występują inne problemy ze stawami, takimi jak barki lub biodra. Mogą również wystąpić problemy z oczami i jelitami. Ból pleców jest charakterystycznym objawem choroby i często pojawia się i znika. Sztywność dotkniętych stawów ogólnie pogarsza się z czasem.

Chociaż przyczyna zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest nieznana, uważa się, że wiąże się ona z połączeniem czynników genetycznych i środowiskowych. Ponad 90% dotkniętych chorobą ma określony ludzki antygen leukocytarny znany jako antygen HLA-B27. Uważa się, że mechanizm leżący u podstaw jest autoimmunologiczny. Rozpoznanie zazwyczaj opiera się na objawach przy wsparciu obrazowania medycznego i badań krwi.

Nie ma lekarstwa na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Zabiegi mogą poprawić objawy i zapobiegać pogorszeniu się stanu chorego. Może to obejmować leki, ćwiczenia i zabiegi chirurgiczne. Stosowane leki obejmują NLPZ, steroidy, leki modyfikujac e przebieg choroby takie jak sulfasalazyna i leki biologiczne, takie jak infliksymab.

Choroba dotyka odsetka od 0,1% do 1,8% osób. Początek występuje zazwyczaj u młodych dorosłych. Mężczyźni są częściej dotknięci niż kobiety. Choroba została po raz pierwszy w pełni opisana w późnych latach 1600 przez Bernarda Connora, ale szkielety ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa występują w mumiach egipskich. Słowo pochodzi z greckiego ankylos, co oznacza usztywnienie, spondylos oznacza kręgi.

 

Objawy 


Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa często pojawiają się stopniowo, a ich szczytowy początek występuje między 20 a 30 rokiem życia. Początkowe objawy to zwykle chroniczny tępy ból w dolnej części pleców lub okolicy pośladkowej w połączeniu ze sztywnością dolnej części pleców. Osoby często doświadczają bólu i sztywności, które budzą ich we wczesnych godzinach porannych.

W miarę postępu choroby obserwuje się utratę ruchomości kręgosłupa i ekspansję klatki piersiowej, z ograniczeniem zgięcia w odcinku przednim, zgięciem bocznym i wydłużeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Cechy ogólnoustrojowe są częste, często występuje utrata masy ciała, gorączka lub zmęczenie. Ból jest często ciężki podczas spoczynku, ale może się poprawić w wyniku aktywności fizycznej. Stan zapalny i ból w różnym stopniu mogą się powtarzać niezależnie od stanu odpoczynku i ruchu.

Choroba może wystąpić w dowolnej części kręgosłupa lub wzdłuż całego kręgosłupa, często z bólem odnoszącym się do jednego lub drugiego pośladka lub tylnej części uda stawu krzyżowo-biodrowego.

Może również wystąpić zapalenie stawów w biodrach i ramionach. Gdy stan ten występuje przed 18 rokiem życia, jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje ból i obrzęk dużych stawów kończyn dolnych, takich jak kolana. W przypadkach przedwczesnych ból i obrzęk mogą również objawiać się w kostkach i stopach, gdzie zwykle rozwija się ból pięty i entezopatia. Może wystąpić mniej powszechna ektazja osłonek korzenia nerwu krzyżowego.

Około 40% osób z ta chorobą doświadcza również zapalenia przedniej komory oka, który powoduje ból oka, zaczerwienienie, mętnienie i wrażliwość na światło. Uważa się, że jest to związane ze związkiem, który zarówno choroba jak i zapalenie błony naczyniowej mają z dziedziczeniem antygenu HLA-B27.

Zapalenie gruczołu krokowego występuje z większą częstotliwością u mężczyzn. Zajęcie sercowo-naczyniowe może obejmować zapalenie aorty, niewydolność zastawki aortalnej lub zaburzenia układu przewodzenia serca. Zajęcie płuc charakteryzuje się postępującym zwłóknieniem górnej części płuc.

 

Diagnoza


Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest członkiem szeroko pojętej osiowej spondyloartropatii. Osiowe zapalenie stawów kręgosłupa można podzielić na radiologiczne osiowe zapalenie kręgosłupa (które jest synonimem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa) i nieosiograficzne osiowe spondyloartropatie (które obejmują mniej ciężkie formy i wczesne etapy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa).

Podczas gdy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można zdiagnozować poprzez opis zmian radiologicznych w stawach krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa, obecnie nie ma bezpośrednich badań (krwi lub obrazowania), aby jednoznacznie zdiagnozować wczesne formy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kryteria diagnostyczne obejmują:

– Zapalny ból pleców:

Przewlekły, zapalny ból pleców określa się, gdy występują co najmniej cztery z pięciu następujących parametrów:

(1) Wiek początku poniżej 40 lat,

(2) podstępny początek,

(3) poprawa objawów wraz z wysiłkiem,

(4) brak poprawy z odpoczynkiem i

(5) ból w nocy (z poprawą po wstaniu)

– W przeszłości występowały stany zapalne stawów, pięt i przyczepów ścięgien
– Historia rodzinna dla osiowej spondyloartropatii
– Pozytywny wynik dla biomarkera HLA-B27
– Dobra reakcja na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
– Objawy zwiększonego stanu zapalnego (białko C-reaktywne i szybkość sedymentacji erytrocytów)
– Manifestacja łuszczycy, zapalna choroba jelit lub zapalenie oka (zapalenie błony naczyniowej oka)

Jeśli te kryteria nadal nie dają stawiają diagnozy, może okazać się przydatny rezonans magnetyczny (MRI). Rezonans magnetyczny może wykazać zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego.