Trzymanie się planu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Przyjmowanie leków zgodnie z planem może być trudne. Ale jest bardzo ważne

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i innych stanów zapalnych stawów może być trudne z tymi wszystkimi pigułkami, zastrzykami i wizytami u lekarza. Dodaj obawy o skutki uboczne i koszta i to łatwo zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie nawet nie rozpoczynają leczenia, lub nie trzymają się swojego planu leczenia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Częsty problem

Lekarze uważają, że dla osób z zapaleniem stawów, przyjmowanie leków jest problemem zarówno w przypadku tradycyjnych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh), a także jeśli chodzi o leki biologiczne. Badania wskazują, że od 35% do 85% osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów nie zawsze przyjmują leki tak jak powinni.

„Jeśli chodzi o leki biologiczne jednym założeniem było to, że jeśli ten silny lek, który jest skuteczny i bardzo kosztowny zostanie przepisany – ludzie staną się bardziej przychylni. Ale nie zostało to potwierdzone przez badania „, mówi Ian Bruce, MD, profesor reumatologii na University of Manchester w Wielkiej Brytanii. Opublikował on opracowanie w 2015 roku w czasopiśmie Reumatologia, w którym 329 osób z RZS którzy w harmonogramie mieli przyjmowanie zastrzyków adalimumabu (Humira). Około dwie trzecie z nich nie przyjęła zastrzyków na czas.

Nie przyjmowanie, lub branie ich w zły sposób może prowadzić do uszkodzenia stawów, mówi Maria Suarez-Almazor, MD, PhD, szef sekcji reumatologii w MD Anderson Cancer Center w Houston. „Zapalenia stawów leczą się powoli, więc może to być trudne dla pacjentów, że sami sobie szkodzą kiedy przestają brać leki.”

Może to również zaciemniać obraz lekarzom, mówi dr Bruce. „Kiedy ludzie nie robią tak jak sądzimy, stwierdzamy że to lek nie działa – a na ogół jest tak że nie jest przyjmowany jak należy”..

O co chodzi

Przyczyny dla których ludzie nie przyjmują, lub źle przyjmują leki – są różne. Jednym z problemów może być koszt, mówi Elizabeth Salt, dr, adiunkt medycyny na oddział reumatologii na University of Kentucky College of Medicine w Lexington. „Wiele osób ma wysokie dopłaty, rzędu setek dolarów miesięcznie, pomimo tego że gabinety lekarskie współpracują z firmami farmaceutycznymi – może to być spore obciążenie”.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Inną przyczyną dla której ludzie nie biorą leków, jest przekonanie, że lek nie jest potrzebny lub boją się złej reakcji na niego.

Dr Bruce mówi, że gdy ludzie zrozumieją, że zapalenie stawów to choroba na całe życie i wymaga leczenia przez całe życie, będzie bardziej prawdopodobne że będą przyjmować swoje leki. A jeśli uwierzą, że leki mogą kontrolować chorobę, będą je przyjmować. Jednak niektórzy pacjenci czują, że lek nie jest wiele wart ponieważ nie spowodował całkowitego ustąpienia objawów. „Czasami nie możemy uzyskać 100% ulgi w bólu, ale to nie znaczy, że lek nie pomaga kontrolować objawów i zapobiegać uszkodzenia stawów”, mówi dr Suarez-Almazor.

Z drugiej strony są ludzie, którzy czując się o wiele lepiej – nie widzą powodu by kontynuować branie leków. „Pacjenci mogą chcieć odzwyczaić się od leków i brać niższe dawki, ale należy o tym porozmawiać z lekarzem. U połowy osób, które zaprzestaną brania leków dochodzi do nawrotu”, mówi dr Suarez-Almazor.
Lekarze zwykle porozmawiać z tobą o skutkach ubocznych leków stawów , ale czasem nie złagodzić swoje obawy lub rozwiązać swoje prawdziwe obawy.

„Ludzie mogą być zaniepokojeni ryzykiem raka przy przyjmowaniu leków biologicznych, choć duże bazy danych pokazują, że nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka”, mówi dr Bruce. „Pacjenci również martwią o płodnoś czy o wpływ na ich wygląd – wypadanie włosów i przyrost masy ciała – ale nie mówią o tym lekarzowi”.

Porozmawiaj z lekarzem

Wiele problemów związanych ze stosowaniem leku może ulec zmniejszeniu gdy się o nich porozmawia. Pielęgniarki w gabinecie lekarza mogą wyjaśnić ci twoją chorobę, oraz sens przyjmowania leków. Mogą ci pomóc u uzyskaniu zniżki na kosztowne leki, a także pomogą znaleźć sposób na pamiętanie o przyjmowaniu poszczególnych dawek.

Współpraca z lekarzem dotycząca decyzji o twoim leczeniu, może pomóc ci czuć że masz nad tym kontrolę. Dyskutuj na temat swoich obaw z lekarzem i upewnij się co do zalet i wad danych leków. Potem wspólnie możecie zadecydować co jest najlepsze dla Ciebie. Będąc częścią decyzji, będzie ci się łatwiej jej trzymać.

Dr Suarez-Almazor zgadza. „Jeżeli obawiasz lek nie może być przydatny lub słyszałeś o złych wynikach u przyjaciela lub krewnego lub w Internecie, przynieś opowiedz o tym lekarzowi,” mówi. „Wszystko ma swoją cenę … zawsze jest ryzyko jeśli przyjmujesz leki. Ale być może jest większe ryzyko jeśli nie przyjmujesz leków, ponieważ choroba może cię skrzywdzić.”

Przede wszystkim, bądź otwarty w związku z twoimi obawami. „W dzisiejszych czasach, mamy wiele możliwości leczenia” mówi. „Jeśli pacjenci czują że dany lek powoduje skutki uboczne, albo ich jakość życia jest gorsza z powodu danego leku – istnieją inne leki”.