Tocilizumab – skutki uboczne

Jakie są możliwe zagrożenia i skutki uboczne przyjmowania tocilizumabu?

Najbardziej powszechne działania niepożądane tocilizumabu, zazwyczaj nie są poważne. Są to:

  • kaszel, ból gardła, katar lub zablokowany nos
  • bóle i zawroty głowy
  • owrzodzenie jamy ustnej
  • zapalenie spojówek (zapalenie oka)
  • wysokie ciśnienie krwi
  • przyrost masy ciała lub obrzęk kostek
  • wysypki skórne, infekcje lub swędzenie
  • podrażnienie żołądka lub ból brzucha
  • stan zapalny wokół miejsca kroplówki.

Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce od razu, jeśli masz reakcję w trakcie lub po infuzji lub iniekcji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Tocilizumab czasami może zwiększać poziom cholesterolu i możesz zostać poproszony, aby skonsultować się ze swoim lekarzem w celu zmniejszenia go. Może również wpływać na wyniki testów czynnościowych wątroby, zmniejszenie liczby białych krwinek lub płytek krwi. Może czasami być wskazane pominięcie jednego lub więcej zabiegów, ale rzadko wycofuje się lek w ogóle.

Jeśli masz wrzody jelit lub uchyłków możesz być bardziej narażony na infekcje, które mogą czasem prowadzić do perforacji jelita. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią bóle brzucha, szczególnie jeśli towarzyszy im wzrost temperatury i jeżeli zauważysz zmiany w nawykach jelitowych, takie jak wydalanie krwi.
Długofalowe skutki uboczne tocilizumabu nie są jeszcze w pełni poznane, ponieważ jest to stosunkowo nowy lek. Może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów podczas stosowania leków, które wpływają na układ odpornościowy, choć badania do tej pory nie potwierdziły tego.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Tocilizumab może sprawić, że będziesz łatwiej łapać infekcje. Może on również spowodować, że będą one trudniejsze do wykrycia. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli zacznie rozwijać się ból gardła lub gorączka, niewyjaśnione siniaki, krwawienia, bladość lub jakiekolwiek inne nowe objawy, które cię dotyczą. Jeśli którykolwiek z tych objawów jest ciężki, należy przerwać stosowanie leku tocilizumab i od razu zobaczyć się z lekarzem.

Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ospa wietrzna, półpasiec lub zetkniesz się z kimś, kto je ma. Choroby te mogą być poważne, jeśli jesteś na tocilizumabie. Może być konieczne leczenie przeciwwirusowe, a tocilizumab musi być wycofany dopóki ci się nie polepszy.

Staraj się unikać bliskiego kontaktu z osobami z ciężkimi aktywnymi infekcjami.