RZS i choroby płuc

Mimo, że reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy głównie stawów, czasami powoduje choroby płuc.

Mężczyźni w wieku od 50 do 60 lat, którzy chorują na bardziej aktywną formę reumatoidalnego zapalenia stawów oraz posiadają historię palenia są bardziej narażeni na rozwój chorób płuc związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Problemy płuc najczęściej związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów obejmują:

Bliznowacenie w obrębie płuc. Blizny związane z zapaleniem długoterminowym (śródmiąższowe choroby płuc) mogą powodować duszność, przewlekły suchy kaszel, zmęczenie, osłabienie i utratę apetytu.

Guzki płuc. Małe grudki mogą tworzyć się w płucach (guzki dnawe), jak również w innych częściach ciała. Guzków w obrębie płuc zwykle nie powodują żadnych objawów i nie podwyższają ryzyka zachorowania na raka płuc. W niektórych przypadkach jednak guzek może pęknąć i powodować zapadnięte płuco.

Choroby opłucnej. Tkanka otaczająca płuca, znana opłucną może przechodzić czasowo w stan zapalny. Zapaleniu opłucnej często towarzyszy nagromadzenie płynu między dwiema warstwami opłucnej (wysięk opłucnowy). Duży wysięk w opłucnej może powodować zadyszkę. Choroby opłucnej mogą również powodować gorączkę i ból podczas oddychania.

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz reumatoidalnego zapalenia stawów i wystąpią u Ciebie niewyjaśnione problemy z oddychaniem.