Różne sposoby przyjmowania leków na reumatoidalne zapalenie stawów

Lekarz może przepisać różne leki w celu leczenia zapalenia stawów i jego objawów. Oto rzut oka na metody przyjmowania różnych leków na zapalenie stawów.

podawanie-lekow-rzs

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Leki doustne


Wiele leków przyjmowanych w związku z zapalenie stawów – w tym paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), niektóre leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARDs) oraz kortykosteroidy – są w formie tabletek. Instrukcje są różne, ale zwykle połykasz pigułkę popijając łykiem wody. Ulotka może także określać, czy wziąć lek na pełny żołądek, ale to może mieć znaczenie, co się je i pije . Kiedy organizm trawi pigułkę, jej zawartość zostanie wchłonięta do krwiobiegu i zaczyna działanie.

Porozmawiaj z lekarzem zanim spróbujesz ciąć, kruszyć lub żuć tabletkę. Podczas gdy niektóre LMPCh można przyjąć jako dawkę podzieloną, istnieją inne, które należy połykać w całości. Jeśli masz problemy z połykaniem tabletek, niektóre leki są dostępne w postaci cieczy.

Leki do stosowania miejscowego


Leki o działaniu miejscowym dostarczane są przez skórę. NLPZ, salicylany i kapsaicyna są dostępne w postaci kremów lub żeli, które można wcierać w skórę. Leki opioidowe, NLPZ i lidokaina są dostępne w postaci plastra do aplikacji na skórę. Plaster zapewnia stałą dawkę leku do krwiobiegu przez kilku godzin. Plaster pozostawia się na 12h lub dłużej, w zależności od rodzaju leku, a następnie zdejmuje się go. Jeśli masz łuszczycowe zapalenie stawów lub inne schorzenia skóry, należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem miejscowego leku.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Samodzielnie wykonywane iniekcje


Niektórzy ludzie podejmują metotreksat w postaci wstrzyknięć, ponieważ może to być bardziej skuteczne. Kilka leków biologicznych (podgrupa DMARD) muszą być wstrzykiwane, ponieważ nie występują w postaci pigułki. Choć strasznym może się wydawać użycie igły na sobie, twój lekarz lub pielęgniarka powinni pokazać ci jak przygotować i podać sobie zastrzyk. Powinieneś pojąć to bardzo szybko. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, poproś znajomego lub członka rodziny.

Są dwa sposoby podawania zastrzyków w zależności od leku: poprzez strzykawki do autoiniekcji lub klasyczne strzykawki. Niektóre zastrzyki powinny być przechowywane w lodówce. Jeśli często podróżujesz do pracy lub dla rozrywki, należy zaplanować z wyprzedzeniem aby mieć dostęp do lodówki.
Igła jest krótsza niż przy zastrzykach które są dawane w gabinecie lekarza. Umieszcza się igłę w obszarze tkanki tłuszczowej pomiędzy skórą a mięśniami – tzw. warstwa podskórna. Najlepsze miejsce na wykonanie zastrzyku to bok uda, lub dolna część brzucha (kilka cali od pępka). Jeśli ktoś ci pomaga, może podać zastrzyk w tylną część ramienia. Nie wykonuj zastrzyku za każdym razem w to samo miejsce aby uniknąć bólu. Na początku, możesz pocierać skórę kostką lodu aby znieczulić obszar. Następnie należy oczyścić skórę wacikiem nasączonym alkoholem.

W automatycznych strzykawkach, lek znajduje się już wewnątrz. Wystarczy zdjąć osłonkę i trzymać blisko skóry, następnie docisnąć i przytrzymać przycisk wstrzykując lek do warstwy podskórnej.
Klasyczne strzykawki mogą być napełnione lub puste. Puste należy napełnić z fiolki wielokrotnego użycia. Chwytasz skórę wraz z tkanką tłuszczową, szybko wprowadzasz igłę i popychasz tłok wprowadzając lek pod skórę.

Kiedy skończysz wstrzykiwania z użyciem automatycznej lub tradycyjnej strzykawki, usuwasz igłę do specjalnego pojemnika, który można nabyć w aptece. Po wstrzyknięciu u niektórych osób mogą pojawić się reakcje skórne w miejscu nakłucia, jak zaczerwienienie, swędzenie, ból, wysypki. Jeśli te objawy pojawią się, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Wlewy


Kilka leków biologicznych musi być podana bezpośrednio do krwiobiegu, by były skuteczne. Mogą zostać podane we wlewie poprzez igłę umieszczoną w żyle (IV). Musisz udać się do lekarza lub szpitala by przyjąć dawkę leku. Wlewy są podawane według różnych schematów, przez okres tygodni lub miesięcy. Może trzeba będzie wziąć wolne w pracy i zmienić harmonogram podróży harmonogramie podróży, aby móc przyjmować wlewy

Ok. 30 minut przed wlewem można dostać kortykosteroidy aby uniknąć reakcji na lek obecny we wlewie. Pielęgniarki w trakcie wlewu będą sprawdzać szybkość oddychania, ciśnienie i będą monitorować pojawianie się objawów reakcji na leki biologiczne. Jeśli pojawia się reakcja, lekarz podaje lek przeciwhistaminowy, paracetamol, lub lek steroidowy.

Podczas wlewów należy mieć na sobie luźne ubrania, aby ułatwić medykom monitorowanie parametrów życiowych i aby czuć się bardziej komfortowo. Weź ze sobą książkę albo odtwarzacz muzyczny. Niektóre wlewy mogą trwać dwie godziny lub dłużej. Będziesz musiał obserwować oznaki reakcji na wlew w domu, ponieważ niektóre reakcje mogą pojawić się do 14 dni po podaniu wlewu. Objawy tych reakcji to m.in. zaczerwienienie, wysypka, gorączka, ból głowy, duszność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca. Poinformuj lekarza jeśli wystąpią któreś z nich.