Rola zaawansowanych terapii w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reumatolodzy leczą zapalenie stawów celowanymi i biologicznymi DMARDs.

Nowe Super specyficzne leki i nowych zastosowania istniejących leków zmieniają sposób leczenia, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), łuszczycowego zapalenia stawów (PSA) i innych chorób zapalnych. W niezbyt odległej przeszłości, zapalenie stawów często oznaczało deformacje stawów i niepełnosprawność, a nawet przedwczesną śmierć.

Nigdy więcej.

Wcześniejsza diagnoza i zaawansowane leki zmieniły sposób leczenia zapalenia stawów. W efekcie, osoby z artretyzmem teraz żyją dłużej i zdrowiej niż kiedykolwiek przedtem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

„W latach 1980 i 1990, celem było kontrolowanie aktywności choroby na tyle na ile mogliśmy, ale teraz naszym celem jest agresywne leczenie tych chorób na tyle wcześnie, aby zapobiec progresji oraz dalszym konsekwencjom, w tym ryzyku chorób serca i potrzebie operacji”, mówi Linda A. Russell, MD, asystent, lekarz prowadzący w Szpitalu chirurgii Specjalnej w Nowym Jorku.
Lekarze nazywają tę strategię „leczenie do celu” i to pomaga żyć lepiej ludziom, którzy mają choroby zapalne.

Nie ma lekarstwa na reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (AS). Ale przypisanie leków odpowiednich do danej osoby i nie obawianie się zmian, może wywołać remisję czyli brak objawów aktywnej choroby.

Rozpoczynamy tradycyjnymi DMARDS

Tradycyjne modyfikujące chorobę leki przeciwreumatyczne (DMARDs) zazwyczaj są pierwszymi lekami stosowanymi w chorobach zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, mówi dr Russel.

Jak sama nazwa wskazuje, leki te powodują spowolnienie choroby. Mogą one być stosowane w połączeniu z innymi rodzajami DMARDs, z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), albo z kortykosteroidami. Używanie łącznie dwóch lub trzech tradycyjnych DMARDs (tzw terapia skojarzona) było niegdyś powszechne w leczeniu RZS. Badania wskazują, że te kombinacje mogą nadal dobrze działać w porównaniu z nowszymi lekami.

„Tradycyjne DMARDs są o wiele tańsze niż niektóre nowsze leki i na początek rozpoczynamy terapię od tradycyjnych DMARD. Ale nie czekamy zbyt długo, aby przejść dalej, ” mówi Dr Russell. Jeżeli po trzymiesięcznej próbie objawy nie ulegają poprawie dodawany jest inny DMARD, lub lek biologiczny.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Przejście na terapię zaawansowaną

Leki biologiczne działają na określone części układu odpornościowego, dzięki czemu są bardziej precyzyjne niż tradycyjne DMARD. Te silne leki są podawane jako zastrzyk lub w gabinecie lekarskim poprzez IV (wlew dożylny). „Najczęściej pacjenci przyjmują te leki z metotreksatem, ponieważ mieszanka leków jest bardziej pomocna niż poszczególne leki osobno”, mówi dr Russell.

Zazwyczaj pierwszym lekiem biologicznym zlecanym przez lekarza, to taki który blokuje TNFalfa czyli czynnik martwicy nowotworów. Jeśli pierwszy lek anty-TNF nie zadziała, lub zadziała ale przestanie – można spróbować innego leku anty-TNF. Jeśli pojawiają się skutki uboczne, lub lek nie przynosi ulgi – jest kilka innych leków biologicznych które lekarz może ci zlecić.

Najnowsze leki to tzw. „celowane DMARDs” i są one zwykle stosowane, gdy leki biologiczne nie działają mówi David Pisetsky, MD, PhD, profesor medycyny, immunologii i szef reumatologii w Duke University Medical Center w Durham, Karolina Północna.
W przeciwieństwie do tradycyjnych DMARDS, ukierunkowane DMARDS są bardzo specyficzne. Ich celem są elementy biorące udział w procesie zapalnym inne niż w przypadku leków biologicznych. W przeciwieństwie do leków biologicznych, podaje się je w formie tabletek.

„Leki biologiczne istnieją dłużej niż celowane DMARDs więc są one zwykle stosowane jako pierwsze, ale w przyszłości, ukierunkowane DMARDs będzie można zlecać wcześniej,” Dr Pisetsky mówi.
Koszt, preferencje dotyczące przyjmowania doustnego zamiast zastrzyków i historia medyczna – wszystko to wpływa na decyzję, jakie leki i kiedy przyjmować „Różni pacjenci reagują różnie na różne leki”, mówi Melissa Bussey, MD, profesor na oddziale alergologii immunologii i reumatologii z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine. „Dobrą wiadomością jest to, że mamy wiele możliwości, które możemy wypróbować.”