Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie

 

Obecnie nie ma lekarstwa na reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak ostatnie odkrycia wskazują, że remisja objawów jest bardziej prawdopodobna, gdy leczenie rozpoczyna się wcześnie za pomocą silnych leków znanych jako leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (LMPCh).

 

Leki


Rodzaj leków zalecanych są przez lekarza zależy od nasilenia objawów i to jak jak długo u pacjenta występuje już aktywne reumatoidalne zapalenie stawów.

NLPZ czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zmniejszać ból i ograniczać stan zapalnego. Leki NLPZ obejmują ibuprofen (Advil, Motrin IB) i naproksen sodu (Aleve). Silniejsze leki NLPZ są dostępne na receptę. Skutki uboczne mogą obejmować dzwonienie w uszach, podrażnienie żołądka, choroby serca i wątroby i uszkodzenie nerek.

Steroidy. Leki z grupy kortykosteroidów takie jak prednizon, zmniejszają zapalenie i ból w stawach powoli. Skutki uboczne mogą obejmować rozrzedzenie kości, przyrost masy ciała i cukrzycę. Lekarze często przepisuje kortykosteroidy w celu złagodzenia ostrych objawów, z zamysłem stopniowego zmniejszania dawki tych leków.

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARDs). Leki te mogą spowolnić postęp reumatoidalnego zapalenia stawów i ochronić stawy i inne tkanki przed trwałym uszkodzeniem. Grupa leków DMARD obejmuje – metotreksat (Trexall, Otrexup, Rasuvo), leflunomid (Arava), hydroksychlorochinę (Plaquenil) i sulfasalazynę (Azulfidine).

Skutki uboczne są stosowania tych leków są różne, ale mogą obejmować uszkodzenie wątroby, zahamowanie czynności szpiku kostnego i poważne infekcje płuc.

Leki biologiczne. Również znane jako modyfikatory odpowiedzi biologicznej, to nowsza klasa DMARD, obejmuje abatacept (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret) pegol (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi), infliksymab (Remicade) rytuksymab (Rituxan), tocilizumab (Actemra) oraz tofacitinib (Xeljanz).

Leki te mogą być celowane w „część” układu odpornościowego, które powodują stan zapalny, który powoduje uszkodzenia tkanek. Tego typu leki zwiększają również ryzyko infekcji.

Biologiczne leki DMARD, zazwyczaj najbardziej skuteczne są w połączeniu z niebiologicznymi DMARD, takich jak metotreksat.

 

Ćwiczenia


Lekarz może skierować Cię do terapeuty, który może cię nauczyć ćwiczeń, które pomogą utrzymać ruchomość stawów. Terapeuta może również zaproponować nowe sposoby wykonywania codziennych zadań, które będą łatwiejsze dla zaakceptowania przez Twoje stawy.

Urządzenia wspomagające funkcjonowanie stawów mogą łatwiej pomóc uniknąć bolesności stawów. Na przykład, nóż kuchenny wyposażony w uchwyt podobny do piły pomaga chronić stawy palów i nadgarstków. Niektóre narzędzia, takie jak haczyki do ubrań mogą sprawić, że łatwiej będzie Ci się ubrać.

 

Chirurgia


Jeśli leki nie pomagają lub nie spowalniają uszkodzenia stawów, może okazać się konieczna operacja uszkodzonych stawów. Operacja może pomóc przywrócić sprawność chorym stawom. Można również zmniejszyć ból i nieprawidłowe deformacje.

Operacja w reumatoidalnym zapaleniu stawów może obejmować jeden lub więcej z następujących sposobów leczenie:

Synowektomia. Jest to operacja usunięcia zapalnej błony maziowej (wyściółki stawu). Synowektomia może być wykonywana w kolanach, łokciach, nadgarstkach, palcach i biodrach.

Leczenie ścięgien. Stan zapalny i uszkodzenie stawów może powodować uszkodzenie ścięgna wokół stawu i prowadzić do poluzowania lub pęknięcia. Chirurg może być w stanie naprawić strukturę ścięgien wokół stawu.

Całkowita wymiana stawu. Podczas operacji wymiany stawu, chirurg usuwa uszkodzone części stawu i wstawia protezy wykonane z metalu i tworzywa sztucznego.

Operacja niesie ze sobą ryzyko zakażenia, krwawienia i bólu. Omów korzyści i zagrożenia z lekarzem.

 

Medycyna alternatywna


Niektóre wspólne konwencjonalne i alternatywne metod leczenia, które okazały się obiecujące w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów obejmują:

Olej z ryb. Niektóre wstępne badania wykazały, że suplementy zawierające olej z ryb mogą zmniejszyć objawy związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz ból i sztywność. Skutki uboczne które mogą się pojawić to nudności, odbijanie i rybi smak w ustach. Olej z ryb może kolidować z lekami, więc najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Oleje roślinne. Nasiona wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki zawierają kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz bólu i sztywności porannej. Skutki uboczne mogą obejmować nudności, biegunkę i gazy. Niektóre oleje roślinne mogą powodować uszkodzenia wątroby lub kolidować z lekami, więc najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Tai chi. Terapia ta polega na stosowaniu delikatnych ćwiczeń i rozciąganiu się w połączeniu z głębokim oddychaniem. Wiele osób korzysta z tai chi podczas doświadczania dużego stres w życiu. Niektóre badania wykazały, że tai chi może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Gdy ćwiczenia są prowadzone przez doświadczonego instruktora, tai chi jest bezpieczne. Ale nie wykonuj żadnych ruchów, które powodują ból.