Pogoda a ból stawów w RZS

Tak, prognoza pogody może powodować ból.

To nie twoja wyobraźnia; pogoda może wpływać na twoje zdrowie. Oto, co wykazują badania na temat związku między pogodą i bólem stawów.

pogoda-bol-rzs

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmiany temperatury lub ciśnienia atmosferycznego, parametru, który odnosi się do masy otaczającego powietrza, wywołują ból stawów, ale naukowcy nie są całkowicie pewni, dlaczego. W 2007 roku naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Bostonie poinformowali, że każdy spadek temperatury o 10 stopni odpowiada przyrostowemu wzrostowi bólu stawów. Zwiększenie ciśnienia atmosferycznego było również przyczyną bólu w badaniu Tufts.

W istocie, badania na zwłokach wykazały, że ciśnienie atmosferyczne wpływa na ciśnienie w stawach. W jednym z eksperymentów, gdy ciśnienie w stawach biodrowych zostało zrównane z ciśnieniem atmosferycznym, wyrzuciło to piłkę stawu biodrowego o około jedną trzecią cala.

Może również mieć wpływ na astmę

Konwencjonalna myślenie, że burze zmywają pyłki, dym, pleśnie i zanieczyszczenia z powietrza, dzięki czemu łatwiej oddychać, może być błędne, zdaniem naukowców z University of Georgia w Atenach i Emory University w Atlancie. Klimatolodzy i epidemiolodzy, którzy dodali po 12 latach przejrzeli zapisy z 41 szpitali w Atlancie, stwierdzili, że wizyty na pogotowiu z powodu astmy rosną w dniu następującym po burzy. Połączenie to staje się silniejsze podczas burz z umiarkowanymi lub wysokimi podmuchami wiatru i wilgocią.

Choć nie są pewni, dlaczego astma pogarsza się po burzy, naukowcy uważają, że deszcz powoduje pęknięcie ziarna pyłku na kawałki, które są jeszcze mniejsze i łatwiejsze do inhalacji. Błyskawice w atmosferze mogą również wywołać reakcję chemiczną, zmieniając zanieczyszczenia w wyzwalacze astmy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Pogoda może powodować migreny

Badania wykazały, że 50 do 80 procent wszystkich ludzi, którzy mają migreny wierzy, że pogoda może zapoczątkować ból głowy. Dokładne wzory pogodowe, które wywołują migreny pozostają jednak tajemnicą.

W badaniu opublikowanym w 2004 roku, Patricia Prince, lekarz medycyny w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, poprosiła 77 cierpiących na migrenę, aby dokumentowali swoje migreny w kalendarzu w ciągu dwóch lat. Następnie porównano je, do rejestrów prowadzonych przez National Weather Service.

Około połowa badanych dostawała migren, które zbiegły się z zmianami pogodowymi, ale nie wszyscy, którzy byli wrażliwi na pogodę, mieli takie same wyzwalacze. Niektórzy wydawali się najbardziej narażeni na połączenie wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności, podczas gdy inni mieli bóle głowy w dokładnie przeciwnych warunkach- niskiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza.