NLPZ – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Czy mogę przyjmować inne leki razem z NLPZ?

Wiele osób cierpiących na zapalenie stawów i inne długoterminowe stany bólowe, będzie musiało przyjmować dodatkowe leki. Zazwyczaj dobra jest kombinacja leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W zależności od twojego stanu, również inne leki mogą być konieczne. Na przykład:

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

  • Dla zapalnych typów zapalenia stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów) mogą być potrzebne także leki przeciwzapalne modyfikujące przebieg choroby reumatycznej (LMPCh), takie jak metotreksat. Jak sama nazwa wskazuje, zmieniają one sposób, w jaki rozwija się stan zapalny, a nie tylko łagodzą objawy. LMPCh nie będą miały bezpośredniego wpływu na ból, ale kiedy zaczną na ciebie działać, mogą zredukować dawki leków przeciwbólowych.
  • NLPZ są pomocne w leczeniu ostrego ataku dny moczanowej, ale potrzebny jest również inny lek, taki jak allopurinol lub febuksostatem w dłuższej perspektywie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych napadów dny.

Jeśli przyjmujesz leki na innych warunkach, oprócz swojej choroby stawów, należy zapytać lekarza lub farmaceutę o możliwe interakcje.

Czy mogę się szczepić, jeśli biorę NLPZ?

Nie ma żadnego szczególnego powodu, aby uniknąć szczepienia, gdy bierzesz NLPZ. Jednakże, jeśli równocześnie przyjmujesz leki modyfikujące przebieg choroby lub biologiczne (na przykład w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów), to najlepiej skontaktować się z lekarzem- w niektórych przypadkach, żywe szczepionki mogą nie być zalecane.