Mykofenolan – skutki uboczne

Jakie są możliwe zagrożenia i skutki uboczne mykofenolanu?

Najczęstsze skutki uboczne mykofenolanu to nudności (mdłości), biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Mykofenolan może również wpływać na morfologię krwi (jednym ze skutków jest to, że mniej krwinek jest produkowanych) i może sprawić, że będziesz bardziej narażony na rozwój infekcji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce od razu, jeśli po wdrożeniu mykofenolanu, wystąpi którykolwiek z następujących:

  • ból gardła
  • gorączka
  • inne objawy zakażenia
  • niewyjaśnione siniaki lub krwawienia
  • wszelkie inne nowe objawy lub
  • wszystko, co cię dotyczy.

Jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych objawów jest ciężki, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Generalnie jednak, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przerwaniem lub zmniejszeniem dawki mykofenolanu.

Należy również poinformować lekarza, jeśli wystąpi ospa wietrzna, półpasiec lub zetkniesz się z kimś, kto je ma. Zakażenia te mogą być poważne, jeśli jesteś na mykofenolanie.

Może być konieczne wdrożenie leczenia przeciwwirusowego, a mykofenolan może zostać odstawiony dopóki ci się nie polepszy.

Chociaż jest to rzadkie, istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko niektórych rodzajów raka u osób stosujących mykofenolan. Proszę omówić tę sprawę z lekarzem, jeśli się martwisz. Ze względu na niewielki wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry, należy unikać narażenia na silne światło słoneczne i chroni
skórę za pomocą kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Ponieważ mykofenolan może wpływać na morfologię krwi i czasem powodować problemy z wątrobą lub nerkami, lekarz zleci Ci wykonanie badania krwi przed rozpoczęciem leczenia i regularne kontrole krwi podczas terapii mykofenolanem. Możesz zostać poproszony, aby trzymać broszurę z wynikami badań krwi, którą powinieneś przynieść ze sobą na wizytę do lekarza bądź do szpitala.

Nie wolno przyjmować mykofenolanu, chyba robisz regularne kontrole.