Miejscowe zastrzyki steroidowe

Czym są miejscowe zastrzyki sterydowe i dlaczego są one przepisywane?

Pewne steroidy naturalnie występują w organizmie ludzkim. Steroidy wytworzone przez człowieka działają jak naturalne steroidy, zmniejszając stan zapalny. Nie są one takie same, jak sterydów używane przez kulturystów w celu zwiększenia ich siły i masy mięśniowej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Mogą one być stosowane, jako tabletki lub podawane jako zastrzyki do obszaru dotkniętego (zastrzyk „lokalny”). Zastrzyki steroidowe są często zalecane dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi rodzajami zapalenia stawów.

Mogą one być również zalecane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, jeśli stawy są bardzo bolesne lub jeśli potrzebujesz dodatkowej ulgi w bólu na jakiś czas. Wstrzyknięcie powinno zmniejszyć stany zapalne, co z kolei redukuje ból.

Jest dostępny szereg różnych steroidów do iniekcji. Krótko działające rozpuszczalne sterydy mogą dać ulgę w ciągu kilku godzin, a ich efekt powinien trwać co najmniej tydzień. Dłużej działające, mniej rozpuszczalne sterydy mogą potrzebować około tygodnia, aby stać się skuteczne, ale łagodzą objawy przez dwa miesiące lub dłużej.

Miejscowe zastrzyki steroidowe – stosowanie

Miejscowe zastrzyki steroidowe – skutki uboczne

Miejscowe iniekcje steroidowe – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Miejscowe zastrzyki steroidowe – i alkohol

Miejscowe iniekcje steroidowe – ciąża i karmienie piersią