Metotreksat – stosowanie

Jak przyjmować metotreksat i jak długo on działa?

Metotreksat stosuje się zazwyczaj w postaci tabletki, raz w tygodniu, w tym samym dniu. Tabletki należy połykać w całości, a nie miażdżyć ani nie żuć.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Tabletki metotreksatu występują w dwóch dawkach 2,5 mg i 10 mg. Aby uniknąć nieporozumień zalecane jest stosowanie tylko tabletki 2,5 mg. Mają one różne rozmiary, ale bardzo podobny kolor, dlatego należy zawsze sprawdzić, czy dawka jest właściwa.

We wczesnych stadiach, choroba jest często traktowana agresywnie i tak początkowa dawka może wynosić 7,5-15 mg na tydzień. Lekarz może następnie zwiększyć tę dawkę, jeśli nie pomogła ona wyleczyć objawów, ale zwykle nie na wyższą niż 25 mg raz w tygodniu.

Alternatywnie, metotreksat może być podawany raz na tydzień przez wstrzyknięcie, zwykle podskórnie, jeśli tabletki przynoszą niepożądane efekty. Wstrzyknięcie podskórne podane jest w warstwę tłuszczu pomiędzy skórą i mięśniami, a nie dożylnie.