Metotreksat – ciąża i karmienie piersią

Czy metotreksat może wpływać na płodność, ciążę i karmienie piersią?

Aktualne wytyczne stwierdzają, że stosowanie metotreksatu może zaszkodzić dziecku, jeśli jest przyjmowany w czasie ciąży. Nadal możesz mieć niezagrożoną ciążę, jeśli przerwiesz stosowanie leku na dłuższy okres czasu, zanim zaczniesz się stara o dziecko.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Kobiety stosujące ten lek powinny przyjmować środki antykoncepcyjne. Po wycofaniu metotreksatu, należy kontynuować stosowanie środków antykoncepcyjnych przez co najmniej trzy miesiące.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli planujesz założyć rodzinę. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas stosowania leku metotreksat, należy przerwać stosowanie leku i zobaczyć się z lekarzem jak najszybciej.

Wcześniej, obawiano się, że metotreksat może mieć wpływ na plemniki, a zatem również na zapłodnione jajo, ale nie wykazano tego w badaniach naukowych. Dlatego aktualne wytyczne stwierdzają, że mężczyźni nie muszą przerywać stosowania leku przed próbą poczęcia dziecka. Należy skonsultować się z reumatologiem w tych sprawach.

Lek może przenikać do mleka matki, a efekty u dziecka są niepewne, więc nie powinnaś karmić piersią, jeśli jesteś na metotreksacie.