Reumatoidalne zapalenie stawów – leki

Poniżej alfabetyczny spis leków stosowanych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Abatacept

Abatacept to lek wykorzystywany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeczytaj jak działa abatacept, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Adalimumab

Adalimumab stosuje się w celu leczenia reumatoidalnego zapalenie stawów, łuszczycowego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i u dzieci z idiopatycznym młodzieńczym zapaleniem stawów. Przeczytaj jak działa adalimumab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Allopurynal

Allopurynol jest stosowany w leczeniu dny moczanowej. Przeczytaj jak działa allopurynal, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Amitryptylina

Amitryptylina jest lekiem stosowanym w leczeniu przewlekłego (długoterminowego) ból spowodowanego zapaleniem stawów kręgosłupa, fibromyalgią, chronicznym bólem głowy i neuropatią obwodowej. Przeczytaj jak działa amitryptylina, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Aspiryna

Aspiryna jest powszechnie dostępne bez recepty i może być stosowana w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu w RZS. Przeczytaj jak działa aspiryna, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Azatiopryna
Azatiopryna wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia. Lek używany od wielu lat, pomógł wielu ludziom. Przeczytaj jak działa azatiopryna, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Bisfosfoniany

Bisfosfoniany są grupą leków, które spowalniają proces utratę kości w RZS, oraz zwiększają masę kostną. Przeczytaj jak działają bifosforany, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Certolizumab pegol

Certolizumab pegol używany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów i stawów kręgosłupa (w tym zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa). Przeczytaj jak działa certolizumab pegol, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Cyklosporyna

Cyklosporyna jest skutecznym lekiem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia i łuszczycowego zapalenia stawów dzięki zapobieganiu uszkodzenia stawów. Lek ten został przetestowany i pomógł wielu ludziom. Jednakże, jak w przypadku wszystkich leków niektóre osoby wykazują efekty uboczne. Przeczytaj jak działa cyklosporyna, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Cyklofosfamid

Cyklofosfamid stosowany jest w leczenia układowym, zapalenia naczyń oraz zapalenia mięśni. Czasami wykorzystywany w ciężkim przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeczytaj jak działa cyklofosfamid, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Denosumab

Denosumab powoduje wzrost masy kostnej i wytrzymałości kości poprzez ograniczenie aktywności komórek które rozkładają kość.  Przeczytaj jak działa denosumab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Etanercept

Etanercept służy do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Przeczytaj jak działa etanercept, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Golimumab

Golimumab skutecznie leczy reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i zapobiega uszkodzenia stawów. Jednakże, jak w przypadku wszystkich leków niektóre osoby wykazują efekty uboczne. Przeczytaj jak działa golimumab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Hormonalna terapia zastępcza stosowana jest głównie w krótkotrwałym leczeniu osteoporozy u kobiet, które mają zwiększone ryzyko złamań, a także uciążliwe objawy menopauzy.

> dowiedz się więcej

 

Hydroksychlorochina

Hydroksychlorochina służy do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia. Przeczytaj jak działa hydroksychlorochina, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Ibuprofen

Ibuprofen jest powszechnie dostępne bez recepty w postaci tabletek lub żeli. Przeczytaj jak działa ibuprofen, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Iloprost

Iloprost skutecznie leczy zaburzenia krążenia, takie jak owrzodzenia związane z twardziną. Jednakże, jak w przypadku wszystkich leków niektóre osoby mogą mieć efekty uboczne. Przeczytaj jak działa iloprost, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Infliksymab

Infliksymab należy do leków skutecznie leczących reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Przeczytaj jak działa infliksymab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Immunoglobuliny dożylne (IVIG)

Dożylne immunoglobuliny (Ig iv) stosuje się w leczenia zapaleń wielomięśniowych i zapaleń skórno-mięśniowych, a czasami układowy, zapalenia naczyń i zespołu antyfosfolipidowego. Przeczytaj jak działają immunoglobuliny, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Kwas hialuronowy

Zastrzyki hialuronianu są stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Przeczytaj jak działa hialuronian, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej

 

Leflunomid

Leflunomid jest stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów i innych chorób autoimmunologicznych. Przeczytaj jak działa leflunomid, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Lokalne zastrzyki sterydowe

Lokalne zastrzyki sterydowe mogą być szybkie i skuteczne w leczeniu bólu i zapalenia stawów, choć poprawa jest zwykle przemijająca. Przeczytaj jak działają lokalne zastrzyki sterydowe, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Metotreksat

Metotreksat skutecznie leczy reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zapalenie naczyń i łuszczycowe zapalenie stawów i zatrzymać chorobę zapobiegając uszkodzeniu stawów. Przeczytaj jak działa metotreksat, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Mykofenolan

Mykofenolan powinny skutecznie leczyć toczeń i choroby autoimmunologiczne, w tym zapalenie naczyń. Przeczytaj jak działa mykofenolan, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są stosowane w leczeniu wielu różnych rodzajów zapalenia stawów. Przeczytaj jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Raloksyfen

Raloksyfen jest stosowany w leczeniu osteoporozy kręgosłupa u kobiet po menopauzie. Przeczytaj jak działa raloksyfen, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Rytuksymab

Rytuksymab służy do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia, zapalenia naczyń i zapalenia skórno-mięśniowego. Przeczytaj jak działa rytuksymab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Sulfasalazyna

Sulfasalazyna jest stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów i zapalenia stawów związanego z zapaleniem jelita grubego. Przeczytaj jak działa sulfasalazyna, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne. 

> dowiedz się więcej

 

Teryparatyd i parathormon

Teryparatyd jest podobny do hormonu, który jest wytwarzany naturalnie w organizmie, co pomaga tworzenia się nowej kości. Przeczytaj jak działa teryparatyd, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej 

 

Tocilizumab

Tokilizumab służy do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatyczne zapalenie stawów. Przeczytaj jak działa tokilizumab, czego można oczekiwać od leczenia i jakie są możliwe skutki uboczne.

> dowiedz się więcej