Leki na reumatoidalne zapalenie stawów

Niezależnie od tego czy masz zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, lub jedną z prawie 100 innych form zapalnych stawów i chorób pokrewnych – jest mnóstwo leków które mogą pomóc. Mogą one złagodzić objawy, spowolnić chorobę i pomóc żyć pełnym i aktywnym życiem. Niektóre choroby związane z zapaleniami stawów – dna moczanowa, fibromialgia i osteoporoza leczy się lekami specjalnie do tego przeznaczonymi, które są opisane w naszym Przewodniku Leków.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

rze-lekii

Oto zestawienie, które pomoże Ci odkryć co jest najlepsze dla Ciebie.

Leki przeciwbólowe


Ogólne leki przeciwbólowe (analgetyki) łagodzą ból, ale nie działają na procesy zapalne (podwyższona temperatura i obrzęki stawów) . Paracetamol (Tylenol) jest dostępny bez recepty i jest często używanyw chorobach stawów, ponieważ nie uszkadza serca i żołądka, tak jak mogą to zrobić niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Ale zbyt duża dawka może uszkodzić wątrobę, więc trzeba być ostrożnym, ile się bierze. Ponadto należy zwrócić uwagę na łączenie leków – takich jak leki na gorączkę, alergię lub na sen – zawierają paracetamol i inne składniki aktywne.

Opioidy sto leki przeciwbólowe, które muszą być przepisane przez lekarza. Są bardzo silne i dobrze sobie radzą z silnym bólem. Mają jednak więcej efektów ubocznych niż paracetamol i ludzie mogą się od nich uzależnić. Dr n. farm. Donald Miller, profesor Wydziału Farmacji Praktycznej w Stanowym Uniwersytecie Fargo w Dakocie Północnej ostrzega, że leki te wcale nie nie są o wiele bardziej skuteczne do długotrwałego użytkowania niż paracetamol lub NLPZ.

Leki, które zawierają zarówno paracetamol i opioidy są również dostępne.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)


NLPZ działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie przez blokowanie substancji podobne do hormonów zwanych prostaglandyny.
Naproksen (Aleve), aspiryna i ibuprofen (Motrin, Advil) są dostępne bez recepty. Inne, jak indometacyna (Indocin) i celekoksyb (Celebrex) wymagają recepty.

NLPZ mogą zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub krwawień z żołądka.

 

Kortykosteroidy


Kortykosteroidy , zwane czasami sterydami lub glikokortykosteroidami, zmniejszają stan zapalny, działając jak naturalny hormon człowieka – kortyzol. Działają szybko, więc są dobre dla krótkotrwałej ulgi. Mogą one jednak powodować problemy, takie jak przyrost masy ciała, zaćma i wysokie ciśnienie krwi. Jeśli trzeba brać je przez długi czas, lekarz będzie musiał zlecić ci branie niewielkiej dawki każdego dnia.

 

Leki modyfikujące przebieg choroby (DMARD)


Leki DMARD są wykorzystywane do spowolnienia lub zatrzymania stanu zapalnego, który powoduje pogorszenie choroby. Są one ważnym narzędziem w leczeniu RZS, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, łuszczycowego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i tocznia. DMARD osłabiają zdolność do zwalczania zarazków, jest więc większa szansa na złapanie infekcji.

Może potrwać kilka tygodni lub miesięcy zanim leki DMARD zaczną działać. Jeden lek jest na ogół nie skuteczny, więc lekarz może połączyć ze sobą dwa lub trzy. Nazywa się to terapią skojarzoną.
Metotreksat to najbardziej znany i najczęściej stosowany lek z grupy DMARD. Zwykle jest to pierwszy lek przepisywany przez lekarza po zdiagnozowaniu u pacjenta RZS.

 

Leki biologiczne


Jest to specjalna odmiana leków z grupy DMARD. Te silne leki działają bardzo dobrze na wiele osób z RZS i innymi formami zapalenia stawów. Są one trudniejsze do wytworzenia niż tradycyjne DMARDs, dzięki czemu mogą one kosztować więcej niż wiele innych leków które przyjmujesz. Niektóre z nich występują w postaci zastrzyku do samodzielnego wykonania, inne zaś należy przyjmować poprzez wlew dożylny. Leki te osłabiają zdolność do zwalczania zarazków, można się więc łatwo zainfekować podczas ich przyjmowania.

Jeden lek biologiczny może działać bardzo dobrze na jedne osoby, na inne zaś niekoniecznie. Może on także na początku działać dobrze, a następnie po pewnym czasie – przestaje działać zupełnie. Jeżeli po pierwszej próbie lek nie działa, lekarz powinien zaproponować inny.

Istnieje pięć rodzajów leków biologicznych. Każdy działa w inny sposób aby powstrzymać to co czyni cię chorym:
Anty-TNFs – zwane także inhibitorami TNF lub blokerami TNF

 

Celowane leki DMARD


W odróżnieniu od tradycyjnych DMARDs, które spowalniają chorobę poprzez powstrzymywaniem całego układu odpornościowego, istnieje kilka tych leków które działają w sposób bardziej szczegółowy. Leki te przyjmuje się doustnie
Inhibitory kinazy Janus (JAK): Lekarz może zlecić ci ten leka jeśli nie działa na Ciebie metotreksat
Inhibitory fosfodiesterazy 4 (PDE 4): W przeciwieństwie do innych DMARD, lek ten nie zwiększa szans na poważne zakażenia.