Leflunomid – ciąża i karmienie piersią

Czy leflunomid wpływa na płodność, ciążę
i karmienie piersią?

Jeśli myślisz o urodzeniu dziecka, należy wcześniej omówić leki, które przyjmujesz ze swoim zespołem reumatologii.
Według ograniczonej ilości dostępnych dowodów, leflunomid nie wydaje się być szkodliwy dla kobiet w ciąży. Ale dlatego, że dowody są tak ograniczone, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, którzy biorą leflunomid, zaleca się stosowanie antykoncepcji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Kobietom, które chcą mieć dziecko zazwyczaj zaleca się przerywanie przyjmowania leflunomidu i poddanie się specjalnemu leczeniu wypłukującemu przed próbą zajścia w ciążę. Jeśli nie chcesz mieć zabiegu wypłukiwania, lekarz może zalecić kontynuowanie stosowania antykoncepcji przez okres do dwóch lat po zaprzestaniu przyjmowania leflunomidu.

Jeśli zajdziesz w ciążę podczas stosowania leflunomidu, odstaw lek i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem w celu wdrożenia koniecznego leczenia wypłukującego. Jeśli wycofasz lek i poddasz się zabiegowi wypłukiwania, jest to bardzo mało prawdopodobne, że leflunomid spowoduje jakąś szkodę dziecku.

Jako środek ostrożności, mężczyźni biorący leflunomid, również powinni mieć zabieg wypłukiwania przed próbą poczęcia dziecka.
Karmienie piersią nie jest zalecane, jeśli jesteś na leflunomidzie, ponieważ może on przenikać do mleka matki i mieć wpływ na dziecko.