Leczenie choroby jest czymś więcej niż tylko leczeniem bólu

Celem leczenia jest zapobieganie długotrwałym uszkodzeniom stawów i narządów.

Wszystko o czym jesteś w stanie myśleć to zdolność do chodzenia, zginania i sięgania bez odczuwania bólu w stawach. Choć ma on bezpośredni wpływ na życie codziennie, sterowanie chorobą jest czymś więcej niż tylko uśmierzanie bólu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

rzs-leczenie

„Uzyskanie ulgi w bólu z pewnością pokazuje, że jesteś na dobrej drodze” mówi doktor Eric Matteson, profesor medycyny i reumatologii Kliniki Mayo w Rochester, stan Minnesota. „Często można zrobić więcej by wyciszyć podstawową reakcję zapalną i zapobiec zniszczeniu stawów i innych narządów, które ma miejsce przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, czy zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa.

Kompletny plan leczenia zapalenia stawów, może złagodzić ból i stany zapalne, hamuje uszkodzenia stawów i narządów oraz poprawia sprawność fizyczną i jakość życia.

Osiągnięcie remisji

Zamiast po prostu łagodzić ból, pozwalając ci na funkcjonowanie, lekarze mają narzędzia i leki zdolne do całkowitego wyciszenia wielu rodzajów zapaleń stawowych. Gdy objawy praktycznie znikają, a lekarz mówi że nie ma już stanów zapalnych – ma miejsce remisja.
Jeśli zaczniesz leczyć chorobą tak szybko, jak tylko się dowiesz że jesteś chory i jeśli zażywasz przepisane przez lekarza leki, możesz wejść w stan remisji. Gdy wcześnie zaczynasz brać leki z grupy DMARDs oraz leki biologiczne, wkaźnik remisji może sięgać 60%, czasami nawet więcej. Nawet jeśli nie znikną wszystkie objawy, ból będzie mniejszy, będziesz w stanie lepiej się poruszać, jakość życia będzie lepsza, oraz zmniejszy się ryzyko innych chorób, jak choroby serca.

Leczenie do celu

Niektórzy lekarze stosują strategię zwaną terapią celową podczas ustalania planu leczenia. Chodzi o to, że ty i lekarz współpracujecie wspólnie by osiągnąć cel (idealnym celem jest niska aktywność choroby lub remisja). Następnie powinny odbywać się regularne kontrole, aby sprawdzić jak się miewasz (np. co trzy miesiące). Lekarz dostosuje leki i inne zabiegi, aż osiągniesz swój cel.
Istnieje wiele sposobów pomiaru aktywności choroby w trakcie spotkań kontrolnych. David Pisetsky, MD, PhD, profesor naczelny medycyny, immunologii i reumatologii w Duke University Medical Center w Durham, w Północnej Karolinie, mówi: „Możemy obniżyć stan zapalny, więc ludzie nie czują bólu, ale to nie jest cała historia. Kiedy poziom stanu zapalnego jest wysokie, to łatwo zauważyć uszkodzenia podczas badania RTG, ale gdy poziom jest niski, trudniej zobaczyć co się dzieje”

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Badania krwi, jak OB, czy CRP obrazują stan zapalny w całym ciele. Jestak wskaźniki te nie są wystarczająco czułe, by zarejestrować niższą aktywność czynników zapalnych, która również może wywoływać szkody w obrębie stawów i narządów. Nowsze testy (jak Vectra DA) obejmuje wiele markerów, co daje całościowy obraz choroby.

Dr Pisetsky mówi, że lekarze potrzebują takiego wskaźnika, który najlepiej zmierzy niską aktywność choroby.
Leczenie do celu w reumatoidalnym zapaleniu stawów staje się powszechne, a lekarze również zaczynają stosować tę terapię w łuszczycowym zapaleniu stawów.

Zmiana stylu życia również ma znaczenie

Leki nie działają same. Każdy lek będzie działać lepiej, jeśli połączy się go ze zmianami w stylu życia. Utrata wagi (jeśli to konieczne), utrzymywanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi pod kontrolą i rzucenie palenia wszystkim poprawi zdrowie i jakość życia.
Fizyczna terapia zajęciowa, ćwiczenia, edukacja na temat choroby i terapie uzupełniające wszystko to może być częścią planu całkowitej odnowy stawów. Dr Matteson mówi: „Łącząc wszystkie lub większość, z tych elementów w spersonalizowanym planie leczenia zapalenia stawów oraz regularne wizyty u reumatologa by monitorować postępy, pozostają najlepszymi sposobami na przywrócenie zdrowia i życia bez bólu.”

Trzymanie się planu leczenia ma znaczenie

Nawet jeśli zaczniesz czuć się lepiej, lub nie lubisz skutków ubocznych leków, i chcesz przestać przyjmować leki , nie rób tego. Niski poziom stanu zapalnego w całym organizmie nadal może być przyczyną uszkodzenia stawów i narządów. Ważne jest, aby trzymać się planu leczenia i porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Jeśli nie bierzesz leku, lekarz nie będzie wiedział, co się dzieje lub też co nie działa i nie będzie także wiedział jak zmienić ci leki.

Nie zadowalaj się małą poprawą

„Gdy człowiek osiągnie poziom dopuszczalnego bólu, oznacza to że może sobie z nim poradzić i żyć dalej własnym życiem „, mówi dr Pisetsky. „Tak, osiągnąć więcej, ale czują się OK i są wdzięczni za to.”
Do momentu aż osiągniesz niską aktywność choroby lub remisję, nie poddawaj się. Nie trzeba się zadowolić tylko stanem przejściowym – i nie należy także pozwolić na to lekarzowi. Tylko dlatego, że czujesz się „w porządku” nie oznacza, że choroba jest pod kontrolą. Pracuj z lekarzem, aby znaleźć środek który eliminuje stan zapalny i ból.