Jak ułatwić sobie życie chorując na RZS

Jeśli masz zapalenie stawów, urządzenia samopomocy mogą sprawić, że zadania będą łatwiejsze dla stawów i bardziej skuteczne dla ciebie. Te produkty, które wahają się od prostych do złożonych, pomagają utrzymać stawy w najlepszej pozycji do funkcjonowania, zapewniają efekt dźwigni, gdy jest potrzebny i rozszerzają zakres ruchu. Proste urządzenia samopomocy stawom, takie jak otwieracze do słoików, chwytaki i naczynia o łatwej przyczepności można kupić w wielu sklepach z narzędziami lub z zaopatrzeniem medycznym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

•    W sypialni. Podczas ubierania, zamek błyskawiczny oraz guziki mogą pomóc ci zapiąć odzież. Można też zdecydować się na noszenie ubrań z rzepami, jeśli są dostępne. Stara, dobra łyżka do butów rozszerza twój zasięg bez zginania.
•    W kuchni. W kuchni, urządzenia takie jak elektryczne otwieracze do puszek, roboty kuchenne i szatkownice (do krojenia) ułatwiają pracę. Chwytaki (narzędzia z mechanizmem chwytnym na długiej rękojeści) mogą być wykorzystywane do wzięcia przedmiotów przechowywanych wysoko lub nisko. Zabudowane klamki i uchwyty sprawiają, że naczynia stają się łatwiejsze do uchwycenia i wywierają mniejsze obciążenie na stawy palców. Zainstaluj stały otwieracz do słoików lub trzymaj w kuchni otwieracz z gumy.
•    W łazience. Barierki i poręcze zapewniają dodatkową stabilność i bezpieczeństwo, przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny lub spod prysznica. Są one koniecznością, jeśli masz problemy z równowagą. Dostępne są dźwigienki zaworowe, jeżeli twój uchwyt jest słaby. Podniesiony sedes może ułatwić usiąść i wstać z toalety.
•    W biurze. W środowisku pracy dostępnych jest wiele urządzeń i modyfikacji, od krzeseł i blatów o regulowanej wysokości, po telefony z dużymi przyciskami i głośnomówiące zestawy słuchawkowe. Jeśli mierzysz się ze zmianą pracy, możesz chcieć zobaczyć się z terapeutą zajęciowym, by porozmawiać na temat twoich stawów oraz narzędzi samopomocy. On lub ona może pomóc ci dokonać zmian i uzyskać potrzebne urządzenia.
•    Podczas zabawy. Wypoczynek nadal może być przyjemny, dzięki wykorzystaniu urządzeń wspomagających, takich jak klęczniki i lekkie węże ogrodowe, niewymagające rąk ramki do pikowania lub haftowania oraz, do gier karcianych, uchwyty i urządzenia do tasowania kart.
•    W samochodzie. Podczas jazdy, szeroki uchwyt klucza może znacznie ułatwić ci włączenie zapłonu. Nasadka do otwierania zbiornika benzyny może pomóc ci podczas tankowania na stacji benzynowej.