Iloprost w leczeniu RZS

Iloprost jest sztuczna forma substancji zwanej prostacyklina, która jest produkowana naturalnie w organizmie. Iloprost jest stosowany w celu poprawy przepływu krwi u osób z ciężką niewydolnością krążenia.

Epoprostenol jest kolejną formą prostacyklin, stosowanych przez lekarzy u chorych z tych samych powodów, w ten sam sposób. Informacje zawarte poniżej odnoszą się zarówno do iloprostu oraz epoprostenolu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Iloprost lub epoprostenol może być przepisane jeśli owrzodzenia palców i skóry wynikające z przebiegu RZS lub twardziny układowej (twardzina) lub podobnych schorzeń. Mogą być one również stosowane w ciężkiej postaci choroby Raynauda lub gdy dochodzi do wytworzenia zgorzeli ze względu na bardzo słaby obieg krwii.

Iloprost poprawia krążenie krwi poprzez:

– otwarcie naczyń krwionośnych, co pomaga pompować więcej krwi do wszystkich części ciała
– zmniejszenie zlepiania się krwinek czerwonych krwi, co zmniejsza tendencję do krzepnięcia krwi
– przeciwdziała uszkodzeniom naczyń krwionośnych.

Iloprost zazwyczaj zaczyna działać natychmiast, chociaż czasami może minąć do sześciu tygodni zanim zaczniesz obserwować zmiany.

Owrzodzenia mogą wykazać poprawę w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania leku.

Korzystne efekty stosowania leku iloprost mogą trwać przez kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy po zakończeniu stosowania.

Zazwyczaj iloprost przewidziany jest w przypadku gdy inne leki, takie jak nifedypina nie zadziałały na Ciebie.

Iloprost – jak się stosuje

Iloprost – skutki uboczne

Iloprost – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Iloprost – i alkohol

Iloprost – ciąża i karmienie piersią