Ibuprofen w leczeniu RZS

Ibuprofen należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Jest szeroko stosowany w uśmierzaniu ból i stanach zapalnych.

Jest dostępny bez recepty jako tabletki lub kapsułki, w dawkach 200-400 mg i może być stosowany do trzech razy dziennie po posiłku. Niektóre tabletki są zaprojektowane tak, aby uwalniać lek powoli przez określony czas, dla niektórych ludzi jest to przydatne w celu łagodzenia bólu w nocy.

Wyższe dawki ibuprofenu są dostępne na receptę i mogą być stosowane, jeżeli chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów lub inny rodzaj zapalenia stawów.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli ibuprofen nie daje wystarczającej ulgi w bólu, lub jeśli konieczne jest uśmierzenie bólu przez długi okres czasu, to należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać silniejszy rodzaj leków z grupy NLPZ lub kombinacji leków, które będą bardziej skuteczne.

Ibuprofen można zwykle stosować w połączeniu z paracetamolem albo innym lekiem przeciwbólowym.

Jakie są zagrożenia i skutki uboczne ibuprofenu?

Podobnie jak w przypadku innych NLPZ, ibuprofen może spowodować zaburzenia związane z żołądkiem, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz tendencję problemów takich jak zgaga i niestrawność. Lekarz może zaproponować inny rodzaj leku z grupy NLPZ i / lub przepisać lek o nazwie inhibitor pompy protonowej (PPI), aby pomóc chronić żołądek przed działaniem ibuprofenu.

Długotrwałe stosowanie leków z grupy NLPZ, w tym ibuprofenu, może również zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z sercem – zwłaszcza jeśli istnieją inne czynniki ryzyka.

Dlatego nie należy przyjmować ibuprofenu w długotrwałym uśmierzaniu bólu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby