Golimumab – skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane to reakcje alergiczne w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból. Reakcje te zwykle nie są poważne.

Regularna zmiana miejsca wstrzyknięcia pomoże zmniejszyć szanse ponownego wystąpienia tego objawu.

Golimumab wpływa na układ odpornościowy, więc możesz być bardziej narażony na rozwój infekcji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Należy powiedzieć lekarzowi jeśli wystąpi u ciebie ból gardła, gorączka lub inne objawy zakażenia, lub jeśli masz inne nowe objawy, których nie miałeś wcześniej. Należy skonsultować się z lekarzem od razu, jeśli którykolwiek z objawów ma ciężki przebieg.

Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią u ciebie objawy ospy wietrznej lub półpasiec lub zetkniesz się z kimś, kto ma ospę wietrzną lub półpasiec. Zakażenia te mogą mieć poważny przebieg, jeśli przyjmujesz golimumab. Jeśli okaże się konieczne leczenie przeciwwirusowe, podawanie golimumabu musi być zatrzymane dopóki nie wyzdrowiejesz.

Długofalowe skutki uboczne golimumabu nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, ponieważ jest to stosunkowo nowy lek.

Leki anty-TNF, są związane z pewnymi typami raka skóry.

Bardzo rzadko, golimumab może spowodować stan zwany toczeń polekowy, który może być zdiagnozowany za pomocą badań krwi. Do objawów tych należą: wysypka, gorączka i zwiększone bóle stawów.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Objawy zazwyczaj są łagodne i ustępują po zaprzestaniu stosowania leku golimumab.