Golimumab – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Golimumab często jest stosowany wraz z innymi lekami, w tym z metotreksatem. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek nowych leków skonsultuj się z lekarzem, oraz wspomnij że stosujesz golimumab jeśli leczysz się u innego lekarza niż dotychczas.

Lek można łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub środkami przeciwbólowymi w razie potrzeby, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Nie należy przyjmować preparatów ziołowych bez omawiania tego ze swoim lekarzem.

 

Zazwyczaj zaleca się, aby ludzie przyjmujący golimumab unikali żywych szczepionek, takich jak szczepionka na żółtą febrę. Czasami jednak żywa szczepionka może okazać się konieczna – na przykład szczepionka przeciw różyczce u kobiet w wieku rozrodczym.

Jeśli musisz być zaszczepiony na półpasiec (Zostavax) to najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem stosowania golimumabu. Szczepienie na półpasiec nie jest zalecaneu osób, które przjmują golimumabu.

Szczepionka przeciw pneumokokom (która daje ochronę przed najczęstszą przyczyną zapalenia płuc), i coroczne szczepiania przeciw grypie szczepionki są bezpieczne i zalecane.