Golimumab – ciąża i karmienie piersią

Jeśli masz zamiar starać się o dziecko i zajść w ciążę, lub jeśli myślisz o karmieniu piersią skonsultuj się z lekarzem.

Aktualne wytyczne stwierdzają, że większość leków anty-TNF może być przyjmowana w czasie ciąży. Nie ma jednak żadnych dowodów, na podstawie których można potwierdzić pełne bezpieczeństwo w wykorzystaniu golimumabu w czasie ciąży. Ponieważ lek jest bardzo podobny do innych leków anty-TNF jest mało prawdopodobne, aby być szkodliwy jeśli jest przyjmowany w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, ponieważ nie przenika do dziecka.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli pacjent stosuje również metotreksat lek ten należy odstawić na trzy miesiące przed staraniem się o dziecko.

Wytyczne wskazują, że mężczyźni nie musza przerywać stosowania metotreksatu podczas próby zostania ojcem.

Nie wiemy, w jaki sposób golimumab może wpłynąć mężczyzn próbujących zostać ojca dziecka, choć inne leki anty-TNF mogą być wykorzystane w takiej sytuacji. Aby uzyskać więcej informacji, należy zwrócić się do reumatologa.

Nie wiadomo, czy golimumab mogą przenikać do mleka matki. Inne leki anty-TNF mogą być stosowane z ostrożnością podczas karmienia piersią więc należy porozmawiać z lekarzem, czy możesz przyjmować golimumab w okresie karmienia piersią.