Etanercept – skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi etanerceptu są:

– zatkany nos lub katar
– nudności (mdłości)
– niewysoka gorączka
– bóle głowy
– zawroty głowy
– wysypka
– ból żołądka lub niestrawność.

Niektóre osoby mogą mieć reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból. Regularna zmiana miejsca wstrzyknięcia pomoże zmniejszyć ten objaw.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ponieważ etanercept wpływa na układ odpornościowy, może sprawić, że będziesz bardziej podatny na zakażenia. Zakażenia mogą być również trudniejsze do wykrycia. Należy powiedzieć lekarzowi jeślu wystąpią u ciebie następujące objawy nieporządne:

– ból gardła i gorączka
– niewyjaśnione siniaki, krwawienie lub bladość
Należy również skontaktować się z lekrzem  jeśli zachorujesz na ospę wietrzną lub półpasiec lub zetkniesz się z kimś, kto ma ospę wietrzną lub półpasiec. Choroby te mogą mieć cięższy przebieg jeśli przyjmujesz etanercept.

Chorzy rzadko mogą mieć reakcję alergiczną na lek. Należy skontaktować się z lekarzem jeśli uważasz, że jesteś uczulony na ten lek. Jeśli reakcja jest silna podawanie leku musi zostać wstrzymane.

Leki anty-TNF, są związane z pewnymi typami raka.

Bardzo rzadko, etanercept może spowodować stan zwany toczeń polekowy, które mogą być zdiagnozowane za pomocbadań krwi. Objawy obejmują wysypkę, gorączkę i bóle stawów. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować z lekarzem. Stan ten na ogół jest łagodny i zazwyczaj przemija gdy zaprzestaniemy stosowania leku etanercept.