Etanercept – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Etanercept może być przepisywany wraz z innymi lekami, w tym metotreksatem. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek nowych leków należy skonsultować się z lekarzem, i należy pamiętać, aby wspomnieć, że przyjmujesz etanercept jeśli leczysz się u nowego lekarza który nie zna twojej historii choroby.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Lek można łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub lekami przeciwbólowymi.

Nie należy przyjmować preparatów ziołowych bez omówienia tego z lekarzem.

Zazwyczaj zaleca się, aby chorzy przyjmujący etanercept unikali żywych szczepionek, takich jak szczepionka przeciw żółtej febrze. Czasami jednak żywa szczepionka może okazać się konieczna – na przykład, szczepienie przeciw różyczce u kobiet w wieku rozrodczym.

Jeśli musisz zostać zaszczepiony na półpasiec (Zostavax) najlepiej, jeśli zostanie to zrobione przed rozpoczęciem stosowania etanerceptu. Szczepienie na półpasiec nie jest zalecane u osób, które zażywają etanercept.

Szczepionka przeciw pneumokokom (która chroni przed najczęstszą przyczyną zapalenia płuc), a coroczne szczepienia przeciw grypie są bezpieczne i zalecane.

Jeśli to możliwe, dzieci powinny mieć wykonane standardowe szczepienia przed rozpoczęciem stosowania etanerceptu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby