Cyklofosfamid – skutki uboczne

Częstym skutkiem ubocznym przyjmowania cyklofosfamidu są mdłości (nudności). Lekarz może przepisać lek w celu kontrolowania mdłości.

Ponieważ cyklofosfamid wpływa na układ odpornościowy, może sprawić, że będziesz bardziej podatny na zakażenia. Mogą one być również trudniejsze do wykrycia. Upewnij się, że posiadasz aktualne badania krwi i powiadom lekarza jeśli wystąpią u ciebie objawy niepożądane takie jak:

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

– ból gardła, gorączka lub inne objawy zakażenia
– niewyjaśnione siniaki lub krwawienie

Należy przerwać stosowanie leku cyklofosfamid, postarać się o szybkie badanie krwi i natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z powyższych objawów ma przebieg ciężki.

Należy również skonsultować się z lekarzem jeśli masz ospę wietrzną lub półpasiec lub zetknąłeś się z kimś, kto ma ospę wietrzną lub półpasiec. Choroby te mogą być poważne w trakcie przyjmowania cyklofosfamidu. Jeśli okaże się konieczne leczenie przeciwwirusowe, stosowanie cyklofosfamidu należy konieczne wstrzymać do póki nie wyzdrowiejesz.

Bardzo ważnym efektem ubocznym jest stan zapalny i krwawienie ściany pęcherza moczowego (krwotoczne zapalenie pęcherza). W takim przypadku można zauważyć, krew w moczu i trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, należy pić 8-10 szklanek (2-3 litry) napojów bezalkoholowych lub wody dziennie.

Cyklofosfamid może również wpływać na morfologię krwi, co oznacza, twój organizm wytwarza mniej krwinek.

Ponieważ cyklofosfamid może mieć wpływ na krew i pęcherz moczowy, lekarz zleci częste badania krwi i moczu przed i podczas leczenia. Możesz zostać poproszony, aby prowadzić rejestr wyników w formie broszury.

Czasami cyklofosfamid może powodować wypadanie włosów, wrzody jamy ustnej i nieregularne miesiączki.

Lek ten powoduje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby