Co oznacza pozytywny odczyt ANA?

Negatywny odczyt ANA oznacza, że ​​w ciele nie ma autoprzeciwciał. Jednak sam pozytywny odczyt ANA nie zawsze wskazuje na chorobę autoimmunologiczną.

Częstość występowania ANA u zdrowych osób wynosi około 3 – 15%. Wytwarzanie tych autoprzeciwciał jest silnie zależne od wieku i wzrasta do 10 – 37% u zdrowych osób powyżej 65 roku życia. Nawet zdrowi ludzie z infekcjami wirusowymi mogą mieć dodatnie przeciwciała ANA, chociaż przez krótki czas.

Niektóre leki mogą powodować pozytywny wynik ANA. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat wszystkich przyjmowanych leków – na receptę i bez recepty.

Inne stany, takie jak rak, mogą powodować pozytywne przeciwciała ANA. Pozytywny wynik ANA po prostu mówi lekarzowi, aby dalej przyglądał się twojej chorobie. W rzeczywistości możesz mieć pozytywne ANA bez żadnego procesu chorobowego, co oznacza, że ​​dowody nie istnieją, aby postawić diagnozę tocznia lub jakiejkolwiek innej choroby autoimmunologicznej tylko na podstawie samych przeciwciał. Aby postawić diagnozę, lekarz będzie potrzebował więcej badań wykonanych z krwi wraz z historią twoich symptomów i fizycznym badaniem.

Jak mierzone są poziomy ANA?

Co oznacza pozytywny odczyt ANA?

Co zrobić z pozytywnym wynikiem ANA