Chroniczny ból w RZS

Długotrwały ból może mieć wpływ na wszystkie aspekty twojego życia – ale ulga jest możliwa. Przewlekły ból – wspólny problem osób z zapaleniem stawów i innymi chorobami reumatycznymi, takimi jak fibromialgia- nie tylko boli. Może on wyczerpać twoją zdolność do pracy, radości z życia i bycia aktywnym. Często prowadzi to do ciągłych problemów ze snem, zmęczenia, depresji i lęku. Te czynniki łączą się w taki sposób, że trudności związane z jednym z nich, pogarszają resztę.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

chroniczny-bol-rzs

Ludzie z zapaleniem stawów mogą mieć ostre i przewlekłe bóle. Ostry ból występuje, gdy masz aktywne obrażenie; trwa przez kilka dni lub tygodni, aż rana się wyleczy. Przewlekły ból utrzymuje się przez trzy miesiące lub dłużej. Zapalenie stawu kolanowego, na przykład, może być przyczyną ostrego bólu, ale ta sama osoba może mieć problemy z bólem, zmęczeniem i obniżeniem funkcji przez miesiące lub lata po wyleczeniu stawu.

Trwająca choroba powoduje trwający ból. „Jeśli zapalenie stawów trwa i nie jest kontrolowane, każdy z nas może w dalszym ciągu odczuwać ból, spowodowany samym zapaleniem, obrażeniami, które powoduje lub jeden i drugi”.

Szpitalu w Bostonie.

Możliwe jest również, że choroba jest kontrolowana, ale pozostawiła trwałe uszkodzenia stawów, które to mogą przyczyniać się do przewlekłego bólu, choć lekarz zauważa, że naukowcy wciąż pracują, aby zrozumieć ten aspekt.

Inne sposoby na to, by ból stał się przewlekły


Naukowcy uważają, że u niektórych osób, ostry ból uczula centralny układ nerwowy, co prowadzi do przewlekłego bólu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

„Nadal nie możemy w pełni zrozumieć, jak ostry ból staje się przewlekły, ale uważa się, że nieleczone ostre bodźce, takie jak ból, stan zapalny lub oba, mogą prowadzić do zmian w sposobie, w jaki mózg i rdzeń kręgowy reguluje ból”, wyjaśnia Lee. „Zmiany te mogą powodować, że pacjenci odczuwają ból, nawet w przypadku braku oczywistych jego powodów, takich jak uszkodzenie tkanek.”
Wiele czynników oprócz zapalenia i uszkodzenia stawów może prowadzić do rozwoju przewlekłego bólu stawów. Ludzkie emocje i psychologia, również mogą się do tego przyczynić.

Depresja i lęk mogą wzmacniać doznania fizyczne, pogarszając ból i jego wpływ na funkcje. Jeśli masz problemy lękowe lub tendencję do koncentrowania się na najgorszym możliwym scenariuszu, jesteś bardziej narażony na rozwój przewlekłego bólu, na intensywniejsze jego odczuwanie i masz większe problemy z radzeniem sobie z nim.
Istnieje prawdopodobnie wiele innych czynników przyczyniających się, mówi Anne-Marie Malfait, profesor medycyny i biochemii w Rush University Medical Center w Chicago. Badania stale coś wykazują, na przykład, że ilość uszkodzeń u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów (OA), nie zawsze odpowiada sile bólu, jaki odczuwają.

Dr Malfait, która kieruje laboratorium studiującym szlaki bólowe w OA, uważa, że to możliwe, aby różnica leżała w poziomie uszkodzenia tkanek miękkich u niektórych osób- uszkodzenie to jest zbyt subtelne, aby pokazać się na zdjęciu rentgenowskim.

 

Leczenie


Utrzymanie zapalenia stawów pod kontrolą jest pierwszym krokiem w leczeniu przewlekłego bólu. Kolejnym jest współpraca z lekarzami i innymi specjalistami w celu opracowania kompleksowego planu leczenia bólu, skoncentrowanego na unikalnych czynnikach wpływających na twój ból.

„Ból jest często wieloczynnikowego pochodzenia. Tak więc, myślę, że ważne jest, aby lekarze wyodrębniali określone przyczyny bólu, a nie zakładali, że cały ból jest objawem choroby reumatycznej”, mówi dr Lee.

Oprócz leków na stawy, taki plan może obejmować leki lub inne zabiegi zaprojektowane specjalnie do leczenia bólu, snu lub nastroju; uzupełniające lub alternatywne metody leczenia; i terapię dyskusyjną.

Poprawa snu. Problemy ze snem są powszechne wśród osób z chorobami reumatycznymi. Ból może zakłócać sen i vice versa. Praktykowanie higieny snu-
na przykład unikanie kofeiny, alkoholu i czasu spędzonego przed ekranem- może poprawić sen.

Szlaki bólowe i ich efekty. Śledzenie, kiedy uderza ból i jak na ciebie wpływa, może pomóc lekarzowi w sprecyzowaniu przyczyn i rozwiązań. W tym celu możesz używać notebooka, jednego z wielu dostępnych narzędzi internetowych lub aplikacji na smartfony.

Prace nad połączeniem ciała i umysłu. Terapia poznawczo behawioralna (CBT)- terapia rozmów mających na celu zmianę negatywnych wzorców myślowych- może złagodzić przewlekły ból stawów i fibromialgię. Ćwiczenia ciała i umysłu, takie jak tai chi lub joga, mogą również zmniejszyć dyskomfort u osób ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Rozważmy multidyscyplinarną klinikę leczenia bólu. Chociaż reumatolog lub lekarz pierwszego kontaktu często może pomóc zarządzać bólem, niektórzy ludzie potrzebują bardziej specjalistycznej opieki. Jeśli ból nadal rządzi twoim życiem po ścisłej współpracy z lekarzem, aby go poprawić, należy rozważyć konsultację z ekspertami w multidyscyplinarnej klinice leczenia bólu.
Kliniki te oferują szereg interwencji, w tym leki, biologiczne sprzężenie zwrotne, blokady nerwów, zastrzyki, CBT, masaże, akupunkturę oraz mnóstwo innych zabiegów uzupełniających.