Certolizumab pegol – skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane to reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból, ale reakcje te nie są zwykle poważne.

Ponieważ certolizumab pegol wpływa na układ odpornościowy, lek może sprawić, że będzie to bardziej prawdopodobne, że dojdzie u ciebie do zakażenia. Zakażenia mogą być również trudniejsze do wykrycia. Należy powiedzieć lekarzowi jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek objawy zakażenia, takie jak:

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

– ból gardła i gorączka
– odkrztuszanie flegmy
– biegunka

Jeśli którykolwiek z tych objawów jest ciężki, należy przerwać stosowanie leku certolizumab pegol i skonsultować się z lekarzem od razu.

Również natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią u ciebie takie choroby jak ospa wietrzna lub półpasiec lub zetkniesz się z kimś, kto ma ospę wietrzną lub półpasiec. Choroby te mogą być poważne w przebiegu, jeśli przyjmujesz certolizumab pegol. Jeśli konieczne okaże się leczenie przeciwwirusowe lek może być wstrzymany dopóki nie wyzdrowiejesz.

Leki anty-TNF, są związane z pewnymi typami raka skóry.

Certolizumab pegol może spowodować stan zwany toczeń polekowy, które może być zdiagnozowany za pomocą badań krwi. Objawy obejmują wysypkę, gorączkę i bóle stawów. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Objawy te na ogół są łagodne i zazwyczaj ustępują gdy certolizumab pegol przestaje być podawany choremu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby