Azatiopryna – skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, azatiopryna może czasem powodować niepożądane skutki uboczne. Azatiopryna może powodować:

– nudności (mdłości)
– wymioty
-biegunka
– utrata apetytu
– utrata włosów, wysypki skórne.

Niewielkie skutki uboczne mogą czasem usunięte przez zmniejszenie dawki – porozmawiaj z lekarzem o tym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ponieważ azatiopryna wpływa na układ odpornościowy, lek może sprawić, że będziesz bardziej narażony na rozwój infekcji. Może również wpływać na krew lub wątrobę. Dlatego będziesz musiał mieć wykonane badania krwi przed rozpoczęciem stosowania azatiopryny oraz w regularnych odstępach czasu, gdy bierzeszlek regularnie. Możesz zostać poproszony, aby zachować zapis wyników badań krwi w broszurze i przynieść ze sobą podczas wizyty u lekarza lub w szpitalu.

Nie wolno przyjmować azatiopryny ciągle, chyba że masz wykonywane regularne badania krwi.

Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę od razu, jeśli wystąpią u cienie którekolwiek z następujących objawów po zastosowaniu azatiopryny:

– ból gardła, gorączka lub inne objawy zakażenia
– niewyjaśnione siniaki lub krwawienie
– zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka)

Należy przerwać stosowanie azatiopryny i natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z tych objawów jest dla ciebie dokuczliwy. Należy również porozmawiać się z lekarzem, jeśli wystąpią u ciebie takiej choroby jak ospa wietrzna lub półpasiec lub zetknąłeś się z kimś, kto ma ospę wietrzną lub półpasiec.

Infekcje te mogą mieć ciężki przebieg w trakcie stosowania azatiopryny. Jest to prawdopodobnie, że lek nieznacznie zwiększa ryzyko powstanie niektórych rodzajów raka z podczas stosowania azatiopryny.