Azatiopryna – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Azatiopryna może być przepisywana wraz z innymi lekami w leczeniu choroby. Jednakże, niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z azatiopryną (na przykład allopurinol, który stosuje się w leczeniu skazy moczanowej). Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek nowych leków skonsultuj się z lekarzem, i należy pamiętać, aby wspomnieć, że stosujesz azatioprynę, jeśli leczysz się u innego lekarza niż dotychczas.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Lek można łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub środkami przeciwbólowymi w razie potrzeby, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Nie należy przyjmować preparatów ziołowych bez omawiania tego ze swoim lekarzem.

Zazwyczaj zaleca się unikanie stosowania żywych szczepionek, takie szczepionka na żółta febrę, jeśli stosujesz azatioprynę. Czasami jednak żywa szczepionka może okazać się konieczne – na przykład, szczepienie na różyczkę u kobiet w wieku rozrodczym.

Jeśli ma być u ciebie zastosowana szczepionka na półpasiec (Zostavax), należy skontaktować się z lekarzem -szczepionkę na półpasiec można wykonać jeśli jesteś na małej dawce azatiopryny.

Zaleca się stosowanie szczepionki pneumokokowej (co daje ochronę przed najczęstszą przyczyną zapalenia płuc) oraz coroczne stosowanie szczepionek przeciwko grypie.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby