Aspiryna w RZS

Aspiryna jest lekiem z grupy tzw. niesteroidowymi leków przeciwzapalnych (NLPZ) . Jest powszechnie stosowana w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu i stanu zapalnego.

Jest on dostępna bez recepty w postaci tabletek około 300 mg i jest zazwyczaj stosowana w dawkach 300-600 mg cztery razy dziennie po posiłku.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Aspiryna jest również używany w niskich dawkach (75 mg dziennie) gdyż zmniejsza ryzyko udaru i zawału serca. Dawka ta nie ma wpływu na kojenie bólu.

Jakie są zagrożenia i skutki uboczne aspiryny?

Aspiryna może spowodować problemy związane z żołądkiem przy stosowaniu wyższych dawek. Rozpuszczalne formy zmniejszają to ryzyko do pewnego stopnia, tak jak tabletki, które mają szczególną ”powłokę dojelitową” aby upewnić się, że lek dotrze do jelita cienkiego.

Nie należy przyjmować aspiryny, jeśli masz:

– niestrawność
– zgagę
– historię wrzodów żołądka.

Aspiryna może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego, zwłaszcza w przypadku gdy:

– pijesz alkohol
– przyjmujesz leki rozrzedzające krew takie jak warfaryna
– lub masz ponad 60 lat.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujesz suplementy oleju rybnego ponieważ mogą wchodzić w interakcje z aspiryną.

U niektórych osób, aspiryna może pogarszać astmę lub powodować reakcję alergiczną, która powoduje wysypki i pokrzywki. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów niepożądanych należy przerwać przyjmowanie aspiryny natychmiast.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 16 roku życia nie powinni przyjmować aspiryny.

Jeśli zamierzasz przyjmować aspirynę dłuższą metę, trzeba uważać na stosowanie innych NLPZ, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia żołądka.