Allopurinol

Allopurynol jest używany w długoterminowym leczeniu lub zapobiegania skazie moczanowej. Regularne stosowanie może zatrzymać ataki dny moczanowej i pomaga zapobiegać uszkodzeniom stawów.

Nasze ciało naturalnie wytwarza substancję o nazwie kwas moczanowy, zwykle rozpuszcza się w krwi, dopóki nie jest wydalony z organizmu w moczu. Gdy kwasu moczowego jest zbyt wiele a organizm nie może pozbyć się go prawidłowo, krew nie może rozpuścić całego kwasu moczowego i tworzą się kryształy które mogą tworzyć ciała stałe w i wokół stawów, powodując stan zapalny i ból.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Allopurinol blokuje enzym o nazwie oksydaza ksantynowa, która bierze udział w produkcji kwasu moczanowego. W ciągu kilku tygodni allopurinol może obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi i zatrzymać tworzenie nowych kryształów. Gdy stężenie kwasu moczowego są na tyle niskie, że rozpuszczalność we krwi wzrasta, istniejące kryształy zaczynają się rozpuszczać. Taki stan może potrwać kilka miesięcy, a w tym czasie możesz zanotować więcej ataków dny moczanowej. Ataki dny zwykle ustępują w ciągu roku od rozpoczęcia stosowania leku tak długo, zanim poziom kwasu moczanowego obniży się wystarczająco by nie powodować objawów choroby.

Zazwyczaj allopurinol stosuje się w dnie moczanowej, jeśli badania krwi wykazują, że poziom kwasu moczanowa jest wysoki i spełniasz jeden z poniższych warunków:

– masz powtarzające się ataki dny moczanowej
– stawy i nerki zostały uszkodzone przez ataki dny moczanowej
– posiadasz złoża kryształów kwasu moczowego w skórze (guzki dnawe).

Lekarz powinien zachować ostrożność przepisując tobie lek allopurinol jeśli masz uszkodzone lub osłabione nerki lub wątrobę.

Allopurynal – jak się stosuje

Allopurynol – skutki uboczne

Allopurinol – oraz inne leki łączenie oraz interakcje

Allopurynol – i alkohol

Allopurinol – ciąża i karmienie piersią