Adalimumab – ciąża i karmienie piersią

Czy adalimumab wpływa na płodność, ciążę i stan podczas karmienia piersią?

Jeśli masz zamiar starać się o dziecko, zajść w ciążę lub jeśli myślisz o karmieniu piersią proponujemy omówić te kwestie z lekarzem.

Nie wiemy jeszcze, jak adalimumab może wpłynąć na nienarodzone dziecko, ale do tej pory wiadomo, że lek ten nie przenika przez łożysko, aż do 16 tygodnia ciąży, więc jest mało prawdopodobne, aby stosowanie leku było szkodliwe, jeśli lek przyjmowany jest w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Aby jednak mieć pewność, kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie antykoncepcji na czasu stosowania adalimumabu. Jeśli planujesz ciążę, należy w dalszym ciągu stosować środki antykoncepcyjne przez trzy miesiące po zatrzymaniu stosowania leku adalimumab. Jeśli przyjmujesz również metotreksatem powinnaś również wstrzymać się co najmniej trzy miesiące przed próbą zajścia w ciążę po odstawieniu tego leku.

Nie ma dowodów na to, że lek jest szkodliwy, ale dobrym pomysłem dla chorych jest podjąć leczenie antykoncepcyjne przez co najmniej trzy miesiące po zakończeniu leczenia.

Dla mężczyzn którzy przyjmujących metotreksat, aktualne wytyczne stwierdzają, że lek ten nie musi być wstrzymany podczas próby poczęcia dziecka.

Karmienie piersią nie jest zalecane, jeśli przyjmujesz adalimumab ponieważ skutki są nieznane. Nie należy ponownie stosować leku adalimumab, dopóki nie skończysz karmić piersią.