16 wskazówek chroniących stawy w reumatoidalne zapalenie stawów

Bóle artretyczne mogą oddziaływać na twoje codzienne życie, ale istnieją proste sposoby, by chronić stawy, zmniejszyć nadwyrężenie i poprawić twoje funkcjonowanie z dnia na dzień. Podajemy 16 rzeczy, które możesz zrobić, by poczuć różnicę.

rzs-pomysl

Wielu chorych po 4 miesiącach w reumatoidalnym zapaleniu stawów notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Pozbądź się wysokich obcasów

Jeśli nie jesteś modelką, istnieje szansa, że możesz bez nich żyć. Eksperci twierdzą, że 3- calowe szpilki obciążają twoją stopę siedem razy bardziej niż 1-calowe. Dodatkowo, wysokie obcasy obarczają kolana, co może zwiększyć szansę rozwinięcia się zapalenia kości i stawów.

Przesiaduj w kuchni

Popularne warzywa z barów sałatkowych – rzymska sałata, brokuły, szpinak, jarmuż czy pietruszka- mogą spowolnić destrukcję chrząstki i zmniejszyć utratę masy kostnej z wiekiem. Badania twierdzą, że to dzięki ich zawartości wapnia. Pamiętaj, by nie nadużywać dressingu.

Ruszaj się

Ani siedzenie, ani stanie cały dzień nogach nie jest dobre dla twoich stawów. Gdy jest to możliwe, rób to na przemian, by zapobiec sztywności i napięciu. Jeśli masz siedzącą pracę, staraj się wstać, co poł godziny. Niezależnie, w domu czy w biurze, zorganizuj czas na proste rozciąganie się w ciągu dnia.

Rzuć palenie

Ludzie, którzy palą, mają większe ryzyko złamań niż niepalący. Co więcej, palenie obniża masę kostną, co może prowadzić do osteoporozy. Rzuć nałóg, by utrzymać zdrowe i silne ciało. Dodatkowo, pomyśl tylko o pieniądzach, które zaoszczędzisz, nie paląc.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Postanów schudnąć

Jeśli zredukujesz wagę, możesz nie tylko polubić swój „nowy wygląd”, ale także poczuć się lepiej. Każdy funt, który przybierasz, wywiera czterokrotnie większe obciążenie na twoje kolana. Odwrotnie, nawet mała utrata wagi, przyniesie kolanom ogromną ulgę. Naukowcy wykazali, że zrzucenie tak niewielkiej ilości, jak 11 funtów, może polepszyć kondycję twoich stawów i zmniejszyć ryzyko zapalenia kości i stawów o 50 procent.

Podejmij stanowczą decyzję

Trening siłowy, bieganie, zajęcia aerobiku (i nie zapomnij o starym, dobrym pływaniu), ćwiczenia w wodzie pomogą ci utrzymać elastyczność i zakres ruchów, a jednocześnie odciążą twoje stawy podczas ćwiczeń.

Rozgrzej się

Nie myśl o uderzeniu na siłownię, basen lub szlak (lub inne ćwiczenia) przed rozgrzewką. Rozgrzanie twojego ciała przed wysiłkiem jest, jak rozgrzanie samochodu w zimie. Aby utrzymać płynne ruchy i bezpieczeństwo stawów, zacznij powoli a przyśpiesz dopiero, gdy mięśnie i stawy miały co najmniej 5 minut czasu przygotowania.

Noś ciężary

Użyj swoich największych, najsilniejszych stawów, by odbarczyć małe stawy rąk i nóg oraz by rozłożyć obciążenie na większe przestrzenie. Kiedy podnosisz lub niesiesz przedmioty, chwytaj je dłońmi obu rąk albo używaj ramion zamiast rąk. Trzymaj ładunek blisko ciała, co mniej obarcza stawy. Dla ich bezpieczeństwa, przesuwaj przedmioty, jeśli to możliwe, zamiast ich podnosić.

Buduj mocne kości

Podnieś swoje spożycie wapnia, ponieważ dieta bogata w ten ważny minerał, pomoże utrzymać silne kości i zmniejszy ryzyko osteoporozy (choroby kruchych kości). Jest mnóstwo jego źródeł poza mlekiem, w tym jogurty, brokuły, jarmuż, figi, łosoś i suplementy wapnia.

Weź, nalej lub obierz

Jeśli szukasz smacznego lekarstwa, sięgnij po pomarańcze lub dużą szklankę soku pomarańczowego. Dlaczego? Badania wykazały, że witamina C może pomóc zwolnić rozwój zapalenia kości i stawów.

Ogranicz kofeinę

Kiedy potrzebujesz tego dodatkowego zastrzyku energii z rana, staraj powstrzymać się przez te sekundy i przed trzecim kubkiem kawy. Badania wykazały, że dodatkowa porcja kofeiny może osłabić twoje kości.

Przyjmuj witaminy

Suplementowanie diety w multiwitaminy, może być dobrym sposobem na dostarczenie składników odżywczych, których brakuje w twoim pożywieniu. Silne stawy (i ogólne zdrowie stawów) skorzystają z kościotwórczego wapnia, witaminy K, naprawiającej tkanki witaminy C, uśmierzającej ból witaminy E, kwasu foliowego i innych.

Wybierz funkcjonalność, nie modę

Buty nie powinny tylko dobrze wyglądać, powinny też dobrze działać. Szukaj elastycznych, podtrzymujących butów, które są zaokrąglone lub w kształcie kwadratu w okolicy palców, by mogły się one poruszać. Obuwie z podeszwą gumową daje lepszą amortyzację. Upewnij się, że twoje buty są elastyczne w miejscu, z którego się odpychasz.

Nie zgnieć stóp

Badania wykazały, że ćwiczenia ograniczone do kickboxingu i aerobiku na stepie, mogą być ciężkie dla stawów. Zamień je na aktywności o mniejszym wpływie, takie jak jazda na rowerze lub pływanie, które oferują tą samą ilość spalanych kalorii, bez bolesnego obciążenia.

Podnieś swój zasięg

Ćwiczenia na zakres ruchów (takie jak stretching) są dobrym sposobem, aby utrzymać swoje mięśnie i ścięgna elastyczne i mocne. Dodaj ciężary do treningu,
a również się wzmocnisz.

Mów „nie”

Może być to trudne na początku, ale mówienie „nie” innym, sprawia, że masz więcej czasu dla siebie. To również uwalnia czas, by pozwolić ci powiedzieć „tak” ćwiczeniom, zdrowemu jedzeniu i redukcji stresu- trzem potężnym metodom poprawiającym twoje życie.